Uměle vytvořené skrýše pro užitečné druhy hmyzu, takzvané hmyzí hotely, jsou rozmístěny v parcích Českých Budějovic,ale i u základních ,nebo středních škol. Je jich celkem devět. Byly pořízeny díky úspěšnému projektu participativního rozpočtu.
„Po městě jsou aktuálně rozmístěny tři velké a šest menších hmyzích hotelů. Vyrobila je pražská chráněná dílna a lidé je mohou vidět třeba na stromech v parcích Stromovka, nebo Na Sadech. Ten větší stojí v blízkosti bylinkového záhonu u Gymnázia Česká, a další jsou v Základních školách Pohůrecká, Máj I a Máj II,“ říká náměstek primátora Ivo Moravec /HOPB/.
Kromě možnosti úkrytu hmyzu mohou posloužit i ke kladení vajíček a následnému vývoji larev. A navíc vhodně doplní postupné rozšiřované květnaté pásy, čímž dojde ke zlepšení biodiverzity ve městě.
„Mezi nejčastější obyvatele hmyzích hotelů patří samotářské včely, které se řadí k významných opylovačům, dále motýli a pestřenky, jejichž larvy likvidují škodlivý hmyz i berušky,“ dodal náměstek.
Zdroj:vz


















