Občané dvou moravskoslezských obcí půjdou znovu k volbám

23.11.2022
Simona Knotková

Ve dvou obcích Moravskoslezského kraje se v příštím roce budou opakovat komunální volby. Půjde o Hrčavu na Frýdecko-Místecku, kde se nové volby uskuteční z rozhodnutí soudu, a Bílčice na Bruntálsku, kde se zastupitelstvo rozpadlo bezprostředně po volbách. Novinářům to ve středu oznámila mluvčí kraje Nikola Birklenová.

O opakování voleb v Hrčavě v říjnu rozhodl Krajský soud v Ostravě. Výsledek voleb podle jeho senátu ovlivnili účelově přihlášení lidé, kteří získali krátce před volbami trvalé bydliště ve dvou nemovitostech starosty Marka Sikory (Pro Hrčavu). Jedna z nich je navíc neobyvatelná.

Stížnost podal jeden z kandidátů uskupení SNK Hyrčovjaně Martin Koper. Jeho sdružení volby prohrálo o 27 hlasů. S ohledem na to, že kandidátka měla sedm lidí a každý volič měl tak sedm hlasů, výsledek mohli ovlivnit čtyři hlasující. V obci, která je po sousedním Bukovci druhou nejvýchodnější obcí v zemi, kandidovala dvě uskupení. Vyhrála kandidátka Pro Hrčavu starosty Sikory. Soud poukázal na to, že právo volit je spojeno výhradně s lidmi, kteří jsou s daným městem či obcí spjatí. Během veřejného jednání se prokázalo, že minimálně čtyři lidé k Hrčavě neměli žádný vztah. Volby budou podle mluvčí v Hrčavě 18. února.

„Nové volby do obecního zastupitelstva obce Bílčice v okrese Bruntál vyhlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na 25. březen. Volit tu budou občané znovu proto, že část zastupitelů zvolených v podzimním termínu obecních voleb ihned po svém zvolení na svou funkci rezignovala. Počet zastupitelů v obci tak klesl pod zákonem stanovenou hranici pěti členů,“ uvedla Birklenová.

Zastupitelstvo v Bílčicích je sedmičlenné a na podzim tam kandidoval jediný subjekt Nezávislí bílčičtí patrioti. „Krajský úřad Moravskoslezského kraje bude i v těchto opakovaných volbách dohlížet na regulérní a zákonný průběh hlasování,“ doplnila Birklenová.

Krajský soud v Ostravě obdržel v souvislosti s komunálními volbami v Moravskoslezském kraji 15 stížností. Zamítl 13 z nich, té z Hrčavy vyhověl. Nezabýval se stížností z Krasova na Bruntálsku, protože nesplňovala náležitosti.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte