Smutná zpráva přišla ze Safari Parku Dvůr Králové nad Labem. V pátek zde uhynul padesátiletý šimpanz poddruhu čego jménem Dingo. Podle informací zoo byl příčinou úmrtí pád nebo potyčka s ostatními šimpanzi, pravděpodobně vyvolané rozrušením zvířat od hluku silvestrovských rachejtlí.
Chovatelé si všimli prvních změn u Dinga hned 1. ledna ráno. Okamžitě ho oddělili od skupiny a plánovali vyšetření. Bohužel v pátek ráno už Dinga našli mrtvého. Veterinární pitva odhalila vážné zranění vnitřních orgánů.
Dingo měl za sebou pozoruhodný život. Narodil se v Africe na počátku 70. let a do Dvora Králové se dostal z cirkusu na začátku 80. let. I přes vysoký věk byl donedávna v dobré kondici, trápily ho jen problémy s očima. Ve dvorské zoo se stal otcem čtyř mláďat a jeho genetická informace je pro další chov velmi cenná.
Šimpanzi čego patří k největším poddruhům šimpanzů a v přírodě jsou vážně ohrožení. Odhaduje se, že jich ve volné přírodě žije jen asi 140 000. V evropských zoologických zahradách jich najdeme pouze kolem 30, což je výrazně méně než jiných druhů velkých lidoopů.
Safari Park Dvůr Králové nad Labem chová šimpanze od roku 1971 a za tu dobu se zde narodila čtyři mláďata. Poslední přírůstek přišel na svět v roce 1998. Nyní zoo doufá v nový přírůstek díky mladému samci, který přišel loni z Madridu.
Zdroj: ČTK