• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Oblíbené Putování za Rumcajsem zahájilo turistickou sezonu

  26.3.2023
  Simona Knotková

  Kolem 13 000 lidí v sobotu vyrazilo v Jičíně na 55. ročník pochodu Putování za Rumcajsem. Akce s trasami v Českém ráji je tradičním zahájením sezony turistických pochodů v Česku. Po květnovém pochodu Praha – Prčice je druhým největším v zemi. „Lidi dnes od pochodu Českým rájem neodradilo ani chladné počasí se silným větrem a přeháňkami. S účastí jsme spokojeni,“ řekla v sobotu Dana Doškářová z pořádajícího jičínského Klubu českých turistů.

  Lidé se podle ní na pochod těšili, pomohlo i to, že v týdnu panovalo teplé počasí. V sobotu to již zájemci o pochod vzdát nechtěli. Nejdelší pěší trasa měla 48 kilometrů a cyklistická 70 kilometrů, start byl z nádvoří Valdštejnského zámku v centru sedmnáctitisícového Jičína. „Největší zájem byl o trasy 10 a 13 kilometrů a o dětskou šestikilometrovou trasu. Pro děti jsme letos připravili různé pohybové hry a rukodělné dílny,“ uvedla Doškářová.

  Na kolech do Českého ráje vyrazilo asi 200 cyklistů. Na speciální, 27 kilometrů dlouhou trasu pro jezdce na historických bicyklech vyjelo kolem 30 lidí. Startovné bylo dobrovolné a zaplatilo jej asi 7200 lidí, kteří pak v cíli dostali účastnické listy a drobné upomínky. Na pořádání pochodu se podílí na 60 lidí.

  V letech 2020 a 2021 se kvůli epidemii koronaviru Pochod za Rumcajsem nekonal. Loni se akce kvůli epidemii uskutečnila v jednodušší podobě. Aby se lidé neshlukovali, na startu jen zaplatili dobrovolné startovné, za které do ruky dostali propozice pochodu. Účastnický list pak dostali na trase při kontrole, a ne až v cíli na zámku. Loni, kdy panovalo krásné slunečné počasí, organizátoři odhadli celkovou účast na více než 14.000 lidí, z toho přes 8000 platících.

  Turistický pochod vznikl v roce 1966 jako pochod Českým rájem. Následně byl věnován pohádkovému jičínskému ševci a loupežníkovi Rumcajsovi, kterého v roce 1967 nakreslil výtvarník Radek Pilař podle literární předlohy Václava Čtvrtka. Oba umělci za Rumcajsem chodili. Akce se zařadila mezi nejnavštěvovanější turistické pochody v Československu.

  V 80. letech na trasy pochodu vyráželo až kolem 10 000 platících účastníků. Rekordních 10 831 lidí přišlo v roce 1982. Sobotní celková účast kolem 13 000 lidí však není s touto hodnotou srovnatelná, protože jde o platící i neplatící účastníky. Nejslabší účasti pochod zaznamenal na začátku 90. let, například v roce 1992 šlo jen 871 lidí. Posledního ročníku před covidovou přestávkou v roce 2019 se zúčastnilo 8907 platících turistů, v roce 2018 jich bylo 5904.

  Na loupežníka Rumcajse v Jičíně neupomíná jen turistický pochod. Lidé mohou zajít například do Rumcajsovy ševcovny poblíž Valdické brány nebo do galerie Rumcajsův svět Radka Pilaře, která sídlí v zámku a nabízí interaktivní modely s pohádkovými motivy. Asi pět kilometrů od centra města poblíž vesnice Brada je Rumcajsova jeskyně. V září se ve městě koná festival Jičín – město pohádky.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte