• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Obnovu fasády na faře v Horní Polici podpoří Liberecký kraj milionem korun

  18.4.2024
  Fefík

  Liberecký kraj v rámci individuálních dotací podporuje restaurování památek v regionu. Letos je jednou z takových akcí obnova severní fasády fary v barokním poutním areálu u kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici. Kraj na ni vyčlenil milion korun.

  Poutní areál v Horní Polici patří mezi nejvýznamnější sakrální památky našeho kraje. Navíc je národní kulturní památkou, což znamená nejvyšší stupeň ochrany. Pod vedením současného biskupa litoměřického Stanislava Přibyla tam v minulých letech úspěšně probíhala rekonstrukce, na jejíž jednotlivé etapy Liberecký kraj přispíval. Fara je nedílnou součástí areálu a Rada kraje rozhodla o pokračování podpory tak, aby areál dospěl k celkové obnově,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje.

  Areál poutního kostela Navštívení Panny Marie v Horní Polici je kulturní památkou a jeho obnova trvá od roku 2015. Letos by se mělo pracovat na severní fasádě fary, která směřuje na terasu celého areálu, je tedy nejvíc vidět. Obnovou projdou okna v přízemí a prvním patře, stejně jako hlavní vstupní dveře. Budou zrestaurována kamenná ostění a mříže na oknech a opravy se dočká omítka.

  Památka slouží ke svému původnímu náboženskému účelu. Konají se zde pravidelné bohoslužby, poutní mše svaté a mše u příležitosti významných liturgických svátků.

  Mácha jako poutník i jako malíř. V památníku v Doksech

   

  Areál je denně přístupný s možností nahlédnutí do kostela, v neděli je kostel otevřený, stejně jako muzejní expozice. Fara slouží k setkávání církevní komunity a jako zázemí pro provoz farnosti a celého areálu. Je možné také domluvit individuální návštěvy a exkurze.

  Jen za uplynulých pět let investoval Liberecký kraj do prací na poutním areálu v Horní Polici v několika etapách 4,7 milionu korun.

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj


  Témata:

  Nepřehlédněte