• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Obřadní síň coby nejreprezentativnější prostor v Jičíně se dočká obnovy

  16.11.2023
  Fefík

  Zastupitelstvo Jičína většinou hlasů schválilo financování stavební a interiérové úpravy obřadní síně ve Valdštejnském zámku. Investiční položka bude zařazena v rozpočtech na roky 2024 a 2025.

  Celkové náklady se odhadují na necelých 23 milionů korun včetně daně, ale konečná cena díla vzejde až z veřejné zakázky. Stavební úpravy vdechnou Obřadní síň ve Valdštejnském zámku novou prestiž. Nabídne bezbariérový přístup do všech částí a hlavně do zámeckého parku.

  Obřadní síni, která má zcela nepostradatelnou roli v životě města Jičína, už nesplňuje požadavky na prestižní společenské události. Nejde jen o zastaralé, přežité vybavení (však je mu také půl století), ale také o zcela nedostatečné zázemí pro svatební hosty a snoubence.

  Problém představuje i vzlínající vlhkost a nepřístupnost pro hendikepované občany, přičemž sociální zařízení pro návštěvníky se špatnou mobilitou zcela chybí.

  Sál není bezbariérový. To vše se naneštěstí projevuje klesajícím zájmem o konání akcí, proto je nejvyšší čas tento trend zvrátit, aby prostor mohl sloužit i dalším generacím.

  V obřadní síni se navíc konají i další reprezentativní akce včetně slavnostních aktů, předávání vysvědčení nebo vítání občánků.

  Exkluzivní výroční souprava granátových šperků bude k vidění v Klenotnici turnovského muzea

   

  „Město Jičín dlouhodobě řeší nutnost interiérových a stavebních úprav svatební obřadní síně včetně souvisejících prostor ve Valdštejnském zámku. Jsem ráda, že máme schválené financování a můžeme rozjet další fázi. Aby mohla být rekonstrukce v roce 2024 zahájena, je nutné ještě v letošním roce připravit a schválit zadávací podmínky na veřejnou zakázku a následně vybrat dodavatele,“ uvedla místostarostka Jičína Alena Stillerová.

  Město Jičín má připravenou projektovou dokumentaci, která řeší úpravy síně včetně nového mobiliáře, přemístění toalet do přední části přízemí, bezbariérový přístup do všech podlaží, úpravu úrovně vstupu z velkého nádvoří zámku, vybudování nového vstupu ze Zámecké zahrady a instalaci schodišťových plošin. Autorkou dokumentace je Ing. arch. M. Maninová.

  V Semilech už vědí, kdo jim postaví nový most

   

  Především je třeba vypíchnout právě propojení síně se Zámeckou zahradou, která je oblíbeným místem jak pro svatby, tak rozličné akce. Přístup do parkové zahrady dá organizátorům nové možnosti.

  Valdštejnský zámek prochází obdobím nákladných rekonstrukcí, které mu dodají nový život. Už na podzim 2023 startuje jiná rekonstrukce, a to vestavba výtahu a stavební úpravy prostor, v nichž sídlí Regionální muzeum a galerie.

  I v tomto případě jsou náklady v řádu desítek milionů korun. Až v roce 2024 začne obnova Obřadní síně, budou tyto náročné stavební akce probíhat v souběhu.

  Zdroj: Jan Jireš, Jičín  Nepřehlédněte