OBRAZEM: Všechny originály soch z Karlova mostu zmizí a nahradí je repliky. Teď přišla řada na sv. Borgiáše

2.11.2017
Vanesa Blažková
Další fotky

Výměny začaly už v 19. století

V historii Karlova mostu to ostatně není poprvé. Sochy jsou zde od konce 17. století a první výměny skulptur se začaly dít v devatenáctém století, kdy byly nahrazeny zcela novými a původní se bohužel nedochovaly. Od šedesátých let dvacátého století jsou již nahrazovány svými kopiemi, originály jsou k vidění v Lapidáriu Národního muzea na výstavišti.

FOTO: Karlův most – rekonstrukce

Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (30)Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (28)Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (27)Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (19)Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (17)
Další fotky
Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (15)Karlův most – rekonstrukce - Karlův most, sv. Borgiáš, sochy, socha, rekonstrukce_NR (12)Karlův most – rekonstrukce - IMG_0326Karlův most – rekonstrukce - IMG_0319

Vzdal se majetku a vstoupil řádu

A kdo vlastně byl sv. Borgiáš? Jeho sousoší dostalo na mostě své místo, neboť se tento světec v našich zemích těšil velké úctě. Žil v letech 1510–1572. Byl to bohatý člověk, místodržitel Katalánie, který se všeho zřekl a stal se duchovním. Otřásla jím smrt Izabely Portugalské, kdy si při pohledu do její rakve uvědomil pomíjivost života. Po smrti vlastní manželky a zabezpečení rodiny se definitivně vzdal všeho majetku, vstoupil do jezuitského řádu a později stal jeho nejvýše představeným. Vyznával kult panny Marie a při morové epidemii podporoval nemocné a umírající. Založil misie v Jižní Americe, kde se jezuité kromě hlásání křesťanství také snažili chránit tamní domorodce před vojáky z Evropy. Zemřel po dlouhé nemoci v Římě.

 Nepřehlédněte