• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Obyvatelé Chrášťan u Prahy: Hazard v obci nechceme

  16.6.2024
  Simona Knotková

  Obyvatelé Chrášťan u Prahy v pátečním referendu rozhodli, že zastupitelé mají udělat veškeré kroky vedoucí k zákazu zřízení kasin a zákazu hazardu v obci.

  Pro tyto kroky hlasovalo téměř 78 procent těch, kteří se referenda zúčastnili. Starosta Chrášťan Pavel Hrdlička řekl, že vedení obce se bude výsledkem referenda řídit a připraví vyhlášku o zákazu provozování hazardu v obci. Společnosti Bonver Win a CEC Praha letos podepsaly s vedením obce smlouvu o spolupráci, plánují v Chrášťanech otevřít dvě kasina. Někteří místní se obávají možného snížení kvality života, nárůstu počtu přestupků, kriminality i snížení hodnoty nemovitostí.

  Vedení obce se ještě před konáním nejbližšího zastupitelstva sejde se zástupci společností, zatím není jasné, zda nedodržením smlouvy o spolupráci hrozí nějaké sankce. Vyhlášku budou zastupitelé schvalovat zřejmě ještě v červnu, k jejímu schválení zavazuje vedení obce referendum. „My ani nemáme jinou možnost,“ dodal starosta.

  Referenda se zúčastnilo téměř 56 procent voličů obce. Celkem jich je v Chrášťanech 692, hlasovat při referendu přišlo 385. Referendum je tedy platné, protože se zúčastnilo zákonem stanovených minimálně 35 procent voličů. Výsledek referenda je pro zastupitele závazný, hlasovala pro něj nadpoloviční část zúčastněných a současně alespoň 25 procent všech oprávněných voličů. Vyhlášení referenda vyvolali letos v květnu občané obce, vznikl přípravný výbor, který podal návrh. Vypsání referenda podpořilo asi 300 lidí.

  Smlouvu se společnostmi provozující kasina zastupitelé zdůvodnili ziskem desítek milionů korun do obecního rozpočtu, které by se daly využít mimo jiné na dlouho chystanou obnovu ulic, které nejsou v dobrém stavu. Sankce pro případ, že by kasina nakonec v Chrášťanech nemohla fungovat, ve smlouvách nejsou přesně určené.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte