Obyvatelé Kolovče na Domažlicku rozhodnou v referendu o větrných elektrárnách

17.1.2022
Andrea Jančová

 Obyvatelé Kolovče na Domažlicku v referendu rozhodnou, zda chtějí, aby na okraji města vyrostly dvě větrné elektrárny. Plánuje je tam postavit karlovarská firma meridian Nová Energie s.r.o. Investor za to nabízí Kolovči finanční kompenzace. Hlasování má proběhnout 26.února.

Zastupitelstvo a vedení městyse chce odpovědně rozhodnout legitimní formou podle toho, jak se v místním referendu vyjádří většina občanů, uvedl dnes na webu městyse starosta Václav Pergl (za STAN). Referendum se mělo konat už počátkem loňského prosince, ale muselo být odloženo kvůli nouzovému stavu. „Bude se konat o v sobotu 26. února od 08:00 do 18:00 v budově úřadu “ uvedl starosta. Referendum bude platné, pokud se ho zúčastní minimálně 35 procent z více než 800 oprávněných voličů.

Starosta žádá na webu obyvatele, aby jich přišlo k urnám co nejvíce. „Přijďte, prosím, pokud možno všichni vyjádřit hlasováním svůj názor na to, zda nabízený projekt výstavby dvou větrných elektráren v Kolovči podpořit a přijmout do rozpočtu nemalou finanční kompenzaci využitelnou pro rozvoj naší obce,“ uvedl. Bližší informace k projektu obdrželi lidé do schránek už loni v listopadu a dokumenty jsou i na stránkách městyse.

Podle informací investorské firmy má být výška tubusu elektrárny 150 metrů a délka listu 75 metrů. Větrníky, jejichž stavba trvá asi měsíc, by po dobu minimálně 20 let stály asi kilometr od obce. S vlastníky pozemků začne investor jednat až po vyjádření obce. Po ukončení životnosti a likvidaci elektráren uvede pozemky do původního stavu.

Pokud obec projekt schválí, dostane při uvedení vrtulí do provozu jednorázově dva miliony korun a každoročně pak kompenzace po dobu provozu elektráren, v součtu 21 milionů. Peníze by šly na rozvoj, krytí většiny nákladů na systém odpadů a spolkům a sdružením.

Dvě stejně vysoké elektrárny už fungují tři roky v Plzeňském kraji v Damnově, části města Bor na Tachovsku. V kraji stojí od roku 2013 ještě padesátimetrový větrník u Dožic na jižním Plzeňsku. Další plány jsou ve Stříbře a v nedalekém Kostelci.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte