Obyvatele Ostrova trápí přemnožení hlodavci, deratizaci se nevyhnou ani soukromníci

17.6.2021
hpl

„Máme samozřejmě na tuto činnost nasmlouvánu odbornou společnost, která deratizaci ve městě zahájí 12. července a postupně takříkajíc vyčistí celé město.  Akce by měla trvat do 17. října letošního roku,“ říká starosta Ostrova Jan Bureš (ODS).

Město v minulých letech provádělo deratizaci svých objektů dvakrát ročně a ro vždy na jaře a na podzim. Problémy s přemnoženými hlodavci se ale přestaly objevovat a tak město od roku 2019 přestalo tyto pravidelné preventivní akce provádět.

„Nyní tedy uděláme důkladnou deratizační vlnu a pak se uvidí, zda obnovíme proces pravidelných deratizací, nebo bude stačit vždy po dvou třech letech udělat jednu důkladnou akci,“ pokračuje dále starosta.

Nekrmte nutrie! Česko řeší přemnožení hlodavců

Do deratizační vlny se musí zapojit i majitelé všech soukromých subjektů na území města. Ti samozřejmě musí provést deratizaci na vlastní náklady a při případné kontrole musí doložit, že deratizaci provedli.

„Provedení deratizace mohou kontrolovat pracovníci našeho odboru životního prostředí, kteří mohou požadovat předložení buďto potvrzení o provedení deratizace nebo například fakturu za její zaplacení a podobné doklady. V krajním případě lze uložit i sankci za neprovedení deratizace,“ doplňuje místostarosta Ostrova Marek Poledníček (KDU-ČSL) s tím, že se ale město nechystá na žádné plošné kontroly. Ty by měly být spíše namátkové a hlavně v lokalitách, kde se hlodavci budou vyskytovat i po provedení deratizační vlny. Povinnost provést deratizaci ukládá majitelům soukromých objektů městská vyhláška.

Zdroj: vzNepřehlédněte