• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Od pátku bude otevřena zřícenina Michalovická putna

  27.3.2024
  Fefík

  Už tento pátek zahajuje turistickou sezónu zřícenina hradu Michalovice. Otevřeno bude od pátku, přes víkend a i o Velikonočním pondělí. V dubnu bude dále otevřena o víkendech. Cena vstupného je 40 Kč (dospělí), 25 Kč (senioři) a 10 Kč (děti).

  Otvírací doba během celého roku:
  leden – březen: zavřeno (s výjimkou letošního 29.-31. března)
  duben: sobota – neděle 10:00 – 16:00
  květen – září: úterý – neděle 10:00 – 17:00
  říjen: sobota – neděle 10:00 – 16:00
  listopad – prosinec: zavřeno

  Oblíbený hrad Karla Hynka Máchy nad romantickým údolím Jizery, s krásnou vyhlídkou z rozložité věže zvané Putna, která je dnes díky hledačům pokladů a stavbě železnice pod hradem viditelně nakloněná.

  Nedaleko Mladé Boleslavi, vlastně jen na druhém břehu řeky Jizery, leží zřícenina gotického hradu Michalovice, díky dominantní věži známého spíše jako Michalovická Putna. První zmínku o hradu najdeme ve 13.století, když se roku 1281 začal Jan z rodu Markvarticů, psát z Michalovic. Hrad byl postaven na strmém výběžku nad řekou, se samostatně opevněným předhradím odděleným hlubokým příkopem. Samotný hrad byl obehnán dvojitou hradbou, a pozůstatky hradního paláce napovídají, že byl dvoupatrový.

  Smrtka půjde do Jizery. Bílou sobotu si můžete užít na Dlaskově statku

  Nejcharakterističtějším prvkem je obranná válcová věž, která přečkala i nešetrné hledání pokladu v 19. století. Byla podkopána, a na jedné straně se sesunula o celé patro. Její stabilita však byla později obnovena, a dodnes je přístupná veřejnosti. Výhled z ní ocenil i Karel Hynek Mácha, na jehož počest je zde umístěna bronzová deska.

  Když jdete chodbou a stoupáte po točitém schodišti nahoru na vyhlídku, cítíte jako byste padali k jedné straně. Shora je působivý pohled na údolí Jizery, část Mladé Boleslavi a věž Lorety v Kosmonosích. Neví se jestli staří hledači pokladů na hradě něco našli, ale poklad tu opravdu byl. V roce 1935 pracovníci Českých drah při opravě statiky věže našli přímo pod ní váček se 470 stříbrnými mincemi z období třicetileté války.

  Zdroj: Pavel Šubrt, SM Mladá Boleslav  Nepřehlédněte