Odboráři v plzeňské strojírenské firmě Molins jsou ve stávkové pohotovosti

1.7.2022
Andrea Jančová

Odbory v plzeňské společnosti Molins, která vyrábí stroje pro tabákový průmysl, vyhlásily stávkovou pohotovost. Požadují zvýšit mzdy o devět procent. Firma navrhla navýšení o 6,05 procenta. Odboráři už požádali o jednání přes zprostředkovatele, kterého určí společně s ředitelem podniku.

Počítají s tím, že by mělo vyjednávání začít příští týden, řekl Ivo Kužel, vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu KOVO pro Plzeňský a Karlovarský kraj, který je zároveň celorepublikovým místopředsedou této největší odborové organizace u nás.

V květnu zaslaly odbory italskému majiteli, společnosti Coesia, požadavek na zvýšení mezd o 11 procent od 1. června. „Majitel nejprve uvedl, že nemůže zvýšit mzdy o více než 5,8 procenta. Při dalším jednání je chtěl navýšit o dalších 0,25 procenta, což je při současné inflaci a drahotě nedostatečné. Sdělil, že jde o návrh konečný. Odboráři navrhli kompromisní zvýšení o devět procent, sedm procent plošně a dvě individuálně,“ uvedl Kužel. Po odmítnutí ze strany zaměstnavatele vyhlásili od 24. června stávkovou pohotovost, což podpořilo přes 60 procent z téměř 200 zaměstnanců. Jednání odborů s vedením podniku začala 22. dubna.

Podle Kužela se v současnosti zakázky podniku, kterých je hodně, plní jedině díky práci přesčas. Nábor nových zaměstnanců se nedaří, protože v okolí působí řada dalších strojírenských podniků a pracovní síly je nedostatek.

Podle Kužela v této chvíli v jiné firmě v regionu podobná situace nenastala, i když ochota zaměstnavatelů je různá. „Většinou se mzdy mění od 1. ledna nebo v březnu dubnu, ale jsou firmy, které spějí ke květnu a červnu,“ uvedl. Jde většinou o podniky se zahraničními vlastníky. Podle Kužela už se dohodly s vedením odbory v plzeňském výrobci generátorů Brush, vlastněném Brity, kteří nakonec peníze přidali. OS KOVO ještě čeká, co bude v plzeňském Doosanu Škoda Power, výrobci turbín vlastněném Jihokorejci, kde se podle Kužela zatím názory na zvyšování mezd obou stran také hodně rozcházely.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte