Odborníci Univerzity Palackého testují novou metodu odhalení rakoviny plic

17.9.2021
Redakce

Účastníci studie podstoupí také nízkodávkové CT vyšetření. Pokud prokážeme, že prostá analýza výdechů je srovnatelným nástrojem pro odhalení rakoviny plic jako CT, umožní nám to zpřístupnit tuto rychlou, neinvazivní a život zachraňující diagnostiku široké skupině občanů,“ uvedl ředitel ÚMTM Marián Hajdúch.

Lékaři v tuzemsku ročně odhalí zhruba 6500 nových případů rakoviny plic, zhruba 80 až 85 procent nemocných jsou kuřáci nebo bývalí kuřáci. Nemoci v České republice každoročně podlehne zhruba 5800 lidí. Přestože je pro úspěšnou léčbu důležité včasné odhalení choroby, screeningový program v tuzemsku zatím neexistuje.

„Chceme využít velký potenciál našich vědců, uplatnit výsledky jejich výzkumu v praxi a zajistit tak pacientům včasnou diagnostiku a kvalitní léčbu. Nelze spoléhat pouze na stát. Ze zahraničí víme, že obdobné nadace mají v oblasti prevence i diagnostiky zhoubných onemocnění obrovský význam. Proto jsme velmi vděčni za jakoukoliv podporu jak od jednotlivců, tak od firem či nejrůznějších organizací,“ podotkl Vanek. Odborníci už dokončují přípravu spuštění studie, do které se zapojí Fakultní nemocnice Olomouc, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a brněnský Masarykův onkologický ústav.

Podle chirurga Pavla Pafka se zhoubné nádory plic obvykle poměrně dlouhou dobu neprojevují klinickými příznaky. „Pokud se tak už stane, je nemoc většinou v pokročilejším stadiu. Proto je velkým štěstím, když se ji podaří objevit včas a lze provést operaci. Bohužel pacienti často přicházejí k lékaři pozdě a my chirurgové jsme schopni odoperovat jen asi 12 procent všech pacientů s touto chorobou,“ upozornil Pafko, který v roce 1996 operoval i prezidenta Václava Havla.

Právě jeho případ podle Pafka potvrzuje zásadní význam včasné diagnózy rakoviny plic a chirurgického zákroku pro úspěšnou léčbu. „Manželka pana prezidenta tehdy trvala včas na vyšetření CT. Nám už byl pacient předán s podezřením na rakovinu plic, což jsme během operace potvrdili a nádor odstranili,“ dodal Pafko.

Zdroj: jv/ctk



Nepřehlédněte