Odklady operací mají negativní dopad na psychické i fyzické zdraví pacientů, tvrdí primář

19.1.2022
Redakce

Odklady ortopedických operací se projevily na fyzickém i psychickém stavu pacientů. Na plánované operace výměny kolenního a kyčelního kloubu se nyní čeká ve slánské nemocnici zhruba čtyři až šest měsíců, ale u některých pacientů byl zákrok i opakovaně odložen. Skluz, který vznikl kvůli pandemii koronaviru, je třeba dohnat, protože jinak by nastalo dlouhodobé snížení dostupnosti zdravotní péče, řekl primář ortopedického oddělení slánské nemocnice Jakub Heřman.

„Čekací doba je relativní vzhledem k tomu, že nyní ještě máme na ‚waiting listu‘ několik desítek pacientů, kteří byli v průběhu pandemie odkládáni, někteří opakovaně, a nyní probíhají aktualizace jejich předoperačních vyšetření,“ popsal primář. Podle něj čekací dobu výrazně ovlivnila pandemie a uzavření oddělení ortopedie v době první a druhé vlny pandemie, ale díky strategii vedení nemocnice a mimořádnému nasazení zdravotnického personálu ortopedicko-traumatologického oddělení mohli ve slánské nemocnici za zpřísněného režimu operovat už na sklonku loňského roku.

Odkládání operací se například u některých pacientů projevilo tím, že se značně zhoršila jejich pohyblivost, a to třeba až k nutnosti použití invalidního vozíku a trvalé chůzi s kompenzačními pomůckami. „Současně došlo i k významnému zvýšení spotřeby analgetik u pacientů čekajících na operaci, což se zcela nepochybně podepsalo na celkovém zdravotním stavu pacientů,“ doplnil Heřman.

Podle něj je potřebné nabraný skluz dohonit. „Bude to sice stát další nasazení a tlak na již tak ‚zdevastovaný‘ zdravotnický personál nejen ortopedických oddělení, ale i všech ostatních oddělení,“ řekl Heřman. Dodal, že jinak by dlouhodobě klesla dostupnost zdravotní péče.

Slánská nemocnice, která poskytovala covidovou péči ve své spádové oblasti, musela v době první a druhé vlny omezit plánované operační výkony ve 100 procentech případů, což je podle primáře rozdíl od nestátních zdravotních zařízení, která v určitém epidemiologickém režimu péči poskytovala trvale.

Spádová oblast Nemocnice Slaný, která je příspěvkovou organizací města, má zhruba 100.000 obyvatel.

zdroj: čtkNepřehlédněte