• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Odměny pro předsedy výborů a komisí budou Královéhradecký kraj letos stát o 1,4 milionu více

  16.6.2024
  Doris Drienová

  Odměny pro předsedy krajských výborů a komisí v Královéhradeckém kraji by mohly v končícím volebním období činit 21,16 milionu korun, což je zhruba o 1,4 milionu více než v tom předchozím v letech 2016 až 2020. Nastavení výborů a komisí je správné, uvedli zástupci vládnoucí koalice kraje.

  Opozice s tím nesouhlasí, volá po větší aktivitě některých uvolněných, tedy plně placených předsedů, vyplynulo z ankety. Počty předsedů výborů zůstaly stejné, proti minulému období stoupl ale počet neuvolněných, tedy ne plně placených předsedů komisí, a to ze šesti na sedm.

  Výše odměn je vypočítána vždy za dané volební období do konce posledního roku, tedy do konce roku 2020 a do konce roku 2024. Odhadované náklady jsou v současném volebním období vyšší, protože letos se ze zákona odměny navýšily, uvedlo hejtmanství.

  „Jde o předpokládané částky. Během volebního období se předsedové měnili, například se jím stal dočasně i radní, který odměnu za tuto činnost nepobíral. Přesnou výši odměn není krajský úřad schopen zjistit v řádu dnů. Uvedené údaje vycházejí z předpokladu, že by odměny byly vypláceny podle standardního rozvržení předsedů komisí a výborů,“ řekl mluvčí kraje Dan Lechmann.

  Výbory zřizuje jako své iniciativní a kontrolní orgány krajské zastupitelstvo. Zastupitelstvo vždy zřizuje výbor finanční, kontrolní a výbor pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Tyto výbory jsou nejméně pětičlenné. Předsedou výboru je vždy člen krajského zastupitelstva. Svá stanoviska a návrhy předkládají výbory zastupitelstvu. Rada kraje zřizuje jako své iniciativní a poradní orgány komise. Svá stanoviska a náměty předkládají komise radě, vyplývá ze sbírky zákonů.

  „Změny si umím představit, ale na to bych musel být koaliční partner,“ řekl lídr kandidátky opozičního hnutí ANO pro podzimní krajské volby a krajský zastupitel Petr Koleta. Hnutí ANO je v zastupitelstvu nejsilnějším opozičním subjektem.

  Koleta souhlasí s počtem uvolněných pozic, ale očekával by jiné rozložení podle gescí. „Například bych vyměnil uvolněnou pozici předsedy výboru pro zemědělství za zdravotnictví. Zdravotnictví považujeme za prioritu, problémů je v této gesci stále dost,“ řekl Koleta. Podle něj by si koalice měla vyhodnotit přínos svých uvolněných a neuvolněných předsedů výborů a komisí. „Pokud někdo za čtyři roky jako uvolněný předseda výboru je schopen na zastupitelstvu kraje se pouze přihlásit a říci větu: ‚Výbor doporučuje zastupitelstvu ke schválení‘, tak to je na uvolněnou pozici opravdu málo,“ dodal Koleta.

  Kraj vede koalice čtyř subjektů, koalice ODS, STAN a Východočeši, dále Piráti, Koalice pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu má většinu 27 hlasů. V opozici jsou hnutí ANO, koalice ČSSD a Zelených, SPD.

  „Současné nastavení výborů a komisí jsme po celé čtyřleté volební období považovali za správně nastavené s odpovídajícími výsledky, které sloužily pro rozhodování rady a zastupitelstva kraje,“ sdělil hejtman Martin Červíček (ODS). Pro podzimní krajské volby se stal lídrem koalice ODS, KDU-ČSL a Východočechů s podporou VPM. Koalici STAN, TOP 09, HDK a strany LES povede náměstek hejtmana Rudolf Cogan (STAN). Volební jedničkou Pirátů bude první náměstek hejtmana Pavel Bulíček.

  Občanští demokraté mají tři předsedy výborů, po dvou mají STAN, KDU-ČSL a Piráti a po jednom ANO, TOP 09 a ČSSD (SOCDEM). Česká strana sociálně demokratická změnila název na Sociální demokracii (SOCDEM) loni v červnu. Zkratku ČSSD začala nedávno používat strana Česká suverenita sociální demokracie.

  Rozvržení předsedů komisí je následující: po třech mají Východočeši, lidovci a ODS, dva mají Piráti a jednoho hnutí ANO. Někteří nezastávají funkce předsedů jen v jedné, ale ve více komisích.

  Ke konci současného volebního období jsou uvolnění předsedové výborů tři, neuvolněných předsedů výborů je devět a neuvolněných předsedů komisí sedm. Za dané volební období a navíc do konce letošního roku by měly činit odměny předsedů výborů a komisí celkem 21,16 milionu korun, z toho na uvolněné předsedy výborů by připadlo v součtu 13,66 milionu korun, na neuvolněné předsedy výborů 4,22 milionu korun a neuvolněné předsedy komisí 3,28 milionu korun.

  Na konci předchozího volebního období 2016 a 2020 byli uvolnění předsedové výborů také tři s celkovou výší odměn 13 milionů korun, stejně jako neuvolněných předsedů výborů, tedy devět, jejichž celková výše odměn činila odhadem čtyři miliony korun. Neuvolněných předsedů komisí bylo šest s předpokládanou výší odměn 2,7 milionu korun. Odměny pro předsedy krajských výborů a komisí za celé minulé volební období a ještě do konce roku 2020 mohly činit 19,75 milionu korun.

  V letech 2016 až 2020 v kraji vládla pětičlenná koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královéhradecký kraj, koalice Starostů a Východočechů a TOP 09. Hejtmana měli sociální demokraté.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte