Třídění odpadu se v České republice stalo běžnou praxí, která se rok od roku upevňuje. Nejnovější průzkum, realizovaný pro AOS EKO-KOM, ukazuje, že odpad pravidelně třídí 75 % obyvatel. Dalších 5 % dotazovaných navíc uvedlo, že plánují s tříděním začít v blízké budoucnosti. Více než 60 % lidí je pak přesvědčeno o smysluplnosti třídění odpadů.
Vysokou účast na třídění lze přičíst nejen dobré infrastruktuře, kdy jsou barevné kontejnery snadno dostupné, ale také zvyšující se osvětě o důležitosti třídění a recyklace odpadů. Ačkoliv v domácnostech je třídění již samozřejmostí pro 97 % těch, kteří třídí, rezervy zůstávají ještě na pracovištích, kde podíl třídičů dosáhl 62 %, i tak je to ale meziročně o 3 % více. Třídění odpadu při volnočasových aktivitách, například na výletech v přírodě, se také stává častější praxí. Polovina respondentů uvádí, že v takových případech odpad odnáší do barevných kontejnerů, což představuje meziroční nárůst o 2 %. Tyto výsledky jasně naznačují, že povědomí o ekologicky odpovědném chování v České společnosti roste.

Zavedený systém třídění
Z průzkumu dále vyplynulo, že za téměř 30 let fungování současného systému třídění odpadu v ČR si na tuzemský systém kontejnerů zvyklo více než 90 % lidí, kteří odpad třídí, a jakékoliv případné změny vnímají jako matoucí. Celkem 83 % respondentů uvedlo, že odpad třídí pravidelně do stejných kontejnerů. Průzkum rovněž potvrdil, že ochota třídit odpad souvisí i s dostupností barevných kontejnerů. V současnosti je v ČR rozmístěno více než 1 milion nádob na tříděný odpad, přičemž respondenti odhadují, že k nejbližšímu místu s barevnými kontejnery to mají v průměru 91 metrů. Oproti minulým letům se tato vzdálenost mírně zvětšuje, což souvisí s rostoucím počtem tzv. individuálních nádob, které lidé mají přímo u svých rodinných domů nebo v uzamčených prostorách činžovních domů. Přestože tyto nádoby komfort třídění značně zvyšují, obce v reakci na to často redukují počet veřejných kontejnerů, což v některých lokalitách opticky tuto vzdálenost prodlužuje.
Třídění jako klíčový krok k recyklaci
Správné třídění odpadu je základním předpokladem pro úspěšnou recyklaci. Díky tomu, že většina obyvatel ČR odpad aktivně třídí, mohou shromážděné suroviny z barevných kontejnerů pokračovat na třídicí linky. Tam jsou dále dotřiďovány a upravovány na druhotné suroviny využitelné v recyklačním průmyslu. Ne všechny složky odpadu však lze materiálově využít. Ty, které zatím z různých důvodů recyklovat nelze, se v lepším případě zpracovávají na certifikovaná alternativní paliva nahrazující fosilní zdroje nebo jsou využity energeticky. V opačném případě bohužel končí na skládkách.

Zdroj: EKO-KOM