Odstoupil špatný Zeman! Lidé protestovali proti ministryni Benešové

27.5.2021
Redakce

Mezi transparenty byl například nápis „Odstoupil špatný Zeman“. Reagoval na květnovou rezignaci nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který jako hlavní důvod označil tlak Benešové. Další z účastníků měl nápis na triku, že „požaduje demisi Andreje Babiše a jeho neschopné vlády.“

Pořadatelé upozornili, že zatímco personální obsazení ministerstva zdravotnictví se dostalo do smyčky a vrací se Adam Vojtěch (ANO), Benešová se z funkce nechce hnout. „Ohrožuje nezávislost justice, a tím pádem i demokracie. Pokud by na její návrh jmenovala vláda Andreje Babiše nového nejvyššího státního zástupce, šlo by opět o ohromný střet zájmů. V přímém přenosu tak můžeme sledovat snahy o destabilizaci justice a další zmatky na ministerstvu zdravotnictví, které vzbuzují v očích občanů jen čím dál větší nedůvěru,“ uvedli pořadatelé akce.

Luxusní vozy, iPhony, nadstandardní odměny. Sportovní agentura rozhazovala peníze

Podle nich se Benešová ještě jako nejvyšší státní zástupkyně snažila zamést stopy v takzvané aféře Olovo, snaze o diskreditaci tehdejší vlivné členky ČSSD Petry Buzkové. „Z funkce byla v roce 2005 odvolaná, protože se chovala spíš jako představitelka (Milošovy) Zemanovy ČSSD, ne jako představitelka nezávislé justice. Má mnoho dalších vroubků,“ uvedla mluvčí Milionu chvilek pro demokracii Hana Strašáková. Vrací-li se jako ministr Adam Vojtěch, měl by se podle ní vrátit na ministerstvo spravedlnosti Jan Kněžínek, který byl ministrem spravedlnosti od července 2018 do dubna 2019.

Za minimální účasti veřejnosti byla dnes demonstrace v Libereci. Na Soukenném náměstí se v podvečer sešly zhruba dvě desítky lidí. Na vině byla zřejmě i průtrž mračen, která v tu dobu centrum stotisícového města zasáhla a většinu lidí zahnala pod střechu.

V centru Hradce Králové se demonstrace podle policie zúčastnilo asi šest desítek lidí. Protestující se z Masarykova náměstí vydali ulicemi ke krajskému soudu. Akce se obešla bez narušení veřejného pořádku.

adpNepřehlédněte