• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ohňostroje mizí z měst. V Dobřanech o nich rozhodnou občané

  19.4.2024
  Simona Knotková

  V Dobřanech na jižním Plzeňsku bude 7. a 8. června referendum.

  Současně s volbami do Evropského parlamentu se občané budou moci vyjádřit k tomu, zda chtějí novoroční ohňostroj a zda požadují celoplošný zákaz používání zábavní pyrotechniky, řekl starosta Martin Sobotka (Aktivní Dobřany), který referendum navrhl a šestitisícové město ho pak vyhlásilo.

  „Máme tam dvě otázky – jestli má město Dobřany pořádat novoroční ohňostroj a jestli se má vyhlásit celoplošný zákaz používání zábavní pyrotechniky na území města a části obce Šlovice a Vodní Újezd s výjimkou 1. ledna a 31. prosince?,“ řekl.

  Starosta se k tomu rozhodl po debatách občanů na sociálních sítích, kdy se zejména kolem Vánoc lidé hádali. Podle Sobotky neexistuje odborné nebo racionální řešení situace, ale je to otázka vkusu. „Proto jsme si řekli, že když jsou volby a máme to zadarmo, tak zkusíme referendum udělat,“ uvedl. Evropské volby jsou podle něj nejjednodušší a pro komisaře to nebude velký problém.

  Návrh zákazu s výjimkou silvestra a Nového roku vychází podle Sobotky z toho, že celoplošné zákazy na celý rok vždy soudy „shodily“. „Protože se nemůže úplně zakázat všechno vždycky. Nesmí to být celoplošně, jako v Praze, která má jen vymezené zóny, kde se to nesmí. Ale my jsme si řekli, že necháme ty termíny, ale dáme to celoplošně,“ uvedl.

  Plzeňský magistrát, městské obvody a provozovatelé trhů na centrálním náměstí se loni v listopadu dohodly, že velké ohňostroje na akcích, které pořádají, budou tiché, bez hlasitých výbuchů pyrotechniky. První tichý ohňostroj byl při zahájení adventních trhů 23. listopadu, nehlučný také novoroční ohňostroj 1. ledna. Město se navíc zabývá úpravou vyhlášky, která by stanovila širší regulaci ohňostrojů, například v centru města nebo v přírodních lokalitách, rozhodne se po právních analýzách.

  „My máme tichý ohňostroj už léta, akorát tomu tak neříkáme. Plzeň ho má tichý, protože ho odpaluje z výšky, takže to není ze země tak slyšet. My ho odpalujeme z louky. Změnili jsme to v roce 2018, aby to bylo ohleduplnější vůči domácím zvířatům, ale i vůči divokým. Je to veprostřed louky, kde by neměla být logická kolize třeba s ptactvem. Takže ho máme ošetřený, bezpečný a tichý už šest let,“ řekl Sobotka.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte