• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Okružní jízdy seznámí s textilní historií Frýdku-Místku

  7.6.2023
  Simona Knotková

  Obyvatelé i návštěvníci Frýdku-Místku budou mít možnost seznámit se s historií výroby textilií a oděvů v tomto městě. Turistické informační centrum pro ně ve spolupráci s městem připravilo okružní jízdy po bývalých textilních továrnách, a to historickým autobusem Karosa ŠL 11 z roku 1980.

  Zájemci se budou moci podívat například do ředitelství, přádelny či tkalcovny někdejší textilky Slezan, řekla mluvčí magistrátu Jana Musálková Jeckelová.

  „Zájemce zavezeme na místa, která jsou výrazně spjata s výrobou textilií a oděvů ve Frýdku-Místku. Poznají jedinečnou industriální architekturu i zachované artefakty. Dokonce zažijí i skutečnou šichtu na vlastní kůži. Na komentovaných prohlídkách se podíváme zevrubně na tehdejší život z obou stran mince, tedy jednak z pohledu života dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, a stejně tak z perspektivy samotných majitelů, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout,“ uvedla ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek Monika Konvičná.

  Mluvčí připomněla, že textilnictví hrálo v historii města výraznou roli. První textilka v tehdy ještě samostatném Frýdku vznikla před 191 lety. Město se nyní snaží oživovat bývalé textilní továrny. Už v minulosti uzavřelo memorandum se společností Slezan Holding, která průmyslové areály vlastní a spravuje. Cílem memoranda je zachování historických budov. „Díky memorandu držíme spolu se společností Slezan Holding nad historickými objekty ochrannou ruku. Je důležité chránit industriální architekturu, která utvářela a stále utváří ráz našeho města, stejně jako je nezbytné objekty začlenit do urbanistické struktury a dát jim nové využití. Zážitkové jízdy jsou výborným způsobem, jak lidem přiblížit historii i význam textilního průmyslu ve Frýdku-Místku,“ uvedl primátor Petr Korč (Naše Město F-M).

  Zájemci o okružní jízdu budou mít k dispozici devět termínů ve třech dnech – 17. června, 20. července a 20. srpna. Místo v autobuse je nutné předem rezervovat. Během zážitkové jízdy se podívají na běžně nepřístupné ředitelství Slezanu. „Zde návštěvníci uvidí tkalcovské stavy, jeden z 19. století a druhý člunkový z přelomu 50. a 60. let, ale také modrotiskové formy či unikátní litinové schody, které si nechal vyrobit továrník Adolf Landsberger, a to ve Frýdlantě nad Ostravicí, které bylo centrem železárenství,“ uvedla mluvčí.

  Dodala, že návštěvníci budou dále pokračovat kolem bývalých textilek do Slezanu 08, který je znám jako místo pro konání kulturních akcí a festivalů. V objektu Slezan 05 pak uvidí výstavu textilnictví se vzorníky látek nebo kancelář mistra výroby zařízenou dobovým nábytkem. Během prázdnin navíc čekají na návštěvníky workshopy modrotisku ve frýdeckém zámku. Vzdělávací program zájemce seznámí s původem a tradicí techniky modrotisku. V Záložně zase budou moci vidět výstavu o textilnictví věnovanou postupnému uzavírání textilních provozů Slezanu, jejichž průběh zachytil fotograf Lukáš Horký.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte