• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Olomouc vyhlásila materiální sbírku pro obyvatele ukrajinských měst

  24.11.2022
  Doris Drienová

  Materiální sbírku určenou Ukrajině vyhlásil olomoucký magistrát, aby pomohl obyvatelům ukrajinských měst, ve kterých v souvislosti s ruským masivním bombardováním nefunguje na začátku zimy základní infrastruktura. Darované potraviny, hygienické potřeby, deky, topidla a další materiál lze odevzdat v hasičské zbrojnici ve Chválkovicích ode dneška do pátku 9. prosince. „Chceme pomoci přímo v místě, protože se vždy jedná o nejlepší možný druh pomoci. Každá, třeba i malá pomoc v podobě balíčku těstovin může pomoci v jejich domovech,“ sdělil primátor Miroslav Žbánek (ANO).

  Domácnosti na Ukrajině jsou kvůli ruskému bombardování bez dodávek elektřiny, vody a tepla, ohrožen je i provoz nemocnic. Starostové ukrajinských měst Černivci a Irpiň se proto podle Žbánka obrátili na Olomouc s prosbou o pomoc a radnice následně zorganizovala novou materiální sbírku. Obyvatelé ukrajinských měst nyní potřebují hlavně elektrocentrály, elektrické přímotopy, které lze napojit na záložní agregáty, plynová a naftová topidla, spací pytle, deky, trvanlivé potraviny, dětskou výživu a hygienické potřeby.

  Město Černivci se musí starat o mnoho uprchlíků. Do tohoto regionu zamířily desítky tisíc krajanů z východu Ukrajiny, kteří zde nalezli dočasný domov. Složitou situaci nyní komplikuje i nefunkční infrastruktura a obtížná dostupnost řady základních potravin a vybavení pro zimní období. „Jedná se o zvlášť kritickou fázi války, kdy se nás naši nepřátelé snaží připravit o základní zdroje a funkční infrastrukturu během nastávající zimy. Proto je pro nás jakákoliv pomoc, která našim obyvatelům pomůže přečkat zimu v jejich domovech, neskutečně cenná,“ uvedl primátor města Černivci Roman Kličuk.

  Podobně složitá situace je i ve městě Irpiň nedaleko ukrajinské metropole Kyjev. „Irpiň dnes zažívá humanitární krizi kvůli přerušeným dodávkám energie z důvodu zničení infrastruktury. V době studeného podzimu a blížících se zimních mrazů musíme zajistit běh nemocnice, dodávky tepla, vody a základních potřeb obyvatelům města, kteří přišli o domovy a musí bydlet v provizorních ubytovacích kapacitách. Celkem 70.000 obyvatel je bez vody, tepla a zdravotní péče,“ upozornil starosta Irpině Olexandr Markušin, podle kterého lidé potřebují hlavně alternativní zdroje energie, dieselové a benzinové generátory.

  Olomoucká radnice už na začátku března, tedy krátce po zahájení ruského útoku, uspořádala humanitárním konvoj. Na Ukrajinu v něm odeslala deky, spací pytle, obvazy, trvanlivé potraviny, léky, zdravotnický materiál a další pomoc v celkové hodnotě 2,1 milionu korun. Dalších 625.000 korun z benefičního koncertu v Moravském divadle předalo město společnosti Post Bellum, která za ně nakoupila ochranné prostředky pro civilní obranu. V polovině března radnice uspořádala novou materiální sbírku a v červenci poslala na Ukrajinu plně vybavenou sanitku.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte