Univerzita Palackého má nového rektora, stal se jím Martin Procházka

Univerzitu Palackého v Olomouci by měl následující čtyři roky vést dosavadní děkan Fakulty zdravotnických věd Martin Procházka. Do této funkce ho zvolil Akademický senát UP ve druhém kole, kde porazil Tomáše Opatrného z přírodovědecké fakulty. 

Procházka působí v Ústavu lékařské genetiky Lékařské fakulty a v Ústavu porodní asistence Fakulty zdravotnických věd. „Budu rektorem nejen dvou fakult, na kterých působím, ale celé univerzity,“ slíbil senátorům nově zvolený rektor. Doplnil, že hodlá dodržovat na univerzitě to, co zaznělo v otevřených debatách, a to otevřenost, transparentnost a komunikaci. „Od zítřka začneme s novým týmem pro univerzitu pracovat. Věřím, že za čtyři roky budu univerzitu předávat hrdě s tím, že jsem udělal kus dobré práce pro naši alma mater,“ doplnil Procházka.

Při volbě rektora ve svém projevu také uvedl, že se zasadí o zklidnění situace na ě UP. V posledních měsícíchbyla do jisté míry paralyzována v souvislosti se vznikem vysokoškolského ústavu CATRIN, který byl i důvodem rezignace jeho předchůdce. Zasadit se chce nově zvolený rektor o to, aby se UP stala silnou institucí, apeloval na to, aby se podílela významným způsobem na společenském dění s evropským přesahem.

O funkci se kromě Procházky a Opatrného ucházel také dosavadní prorektor pro zahraničí vztahy Martin Kudláček z Fakulty tělesné kultury a Jiří Lach z katedry politologie Filozofické fakulty. Kudláček nezískal v prvním kole žádný hlas, Lachovi dalo hlas pět senátorů. Všichni kandidáti jsou profesoři a za sebou mají zkušenosti ve vedoucích akademických funkcích na olomoucké univerzitě.

 

Testy online z domova? Masarykova univerzita oznámila změnu přijímacího řízení

Během dnešní volby zasypali senátoři kandidáty otázkami, zajímal je například jejich názor na fungování Konfuciova institutu, ale i na žalobu Přírodovědecké fakulty ohledně rozhodnutí Akademického senátu UP k procesu vzniku CATRIN. Podle Procházky je načase tuto otázku konečně uzavřít. „Vyřešení této situace odblokuje i tuto žalobu,“ podotkl Procházka.

Dosavadní rektor Jaroslav Miller byl do funkce poprvé zvolen na podzim roku 2013, po jmenování prezidentem republiky se vedení Univerzity Palackého ujal 1. února 2014. Na podzim roku 2017 funkci obhájil a univerzitu měl vést až do roku 2022. Loni v prosinci však na zasedání Akademického senátu UP nečekaně oznámil svou rezignaci ke konci letošního dubna. Svůj krok odůvodnil obstrukcemi kolem vzniku nového vysokoškolského ústavu CATRIN i svým protestem proti současným způsobům chování na akademické půdě, které se vznikem ústavu úzce souvisí.

Univerzita Palackého v Olomouci je nejstarší vysokou školou na Moravě a druhou nejstarší v České republice. Na jejích osmi fakultách studuje zhruba 22 tisíc studentů.

adp/ČTK

8.4.2021
Téměř pět tun materiální pomoci vypravila Arcidiecézní charita v Olomouci (ACHO) na zhruba 800 kilometrů...
7.4.2021
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce po několikaměsíčním uzavření plánuje příští týden otevřít své...
17.3.2021
Nákupní centrum Galerie Šantovka otevřelo centrum testování na nový koronavirus, které slouží veřejnosti i zaměstnancům...
9.3.2021
Případ loňské brutální vraždy cyklistky na okraji Olomouce míří k olomouckému vrchnímu soudu. Obžalovaný osmatřicetiletý...
25.2.2021
Po mohutných hradbách v Bezručových sadech v centru Olomouce by měl letos opět začít stékat...
18.2.2021
Olomoucká radnice zveřejnila na svém webu seznam bezmála 130 nejvýznamnějších veřejných zakázek, které plánuje vypsat...
10.2.2021
Olomoucká radnice se rozhodla od léta letošního roku zavést jízdné zdarma v MHD pro doprovod...
10.2.2021
Před olomouckým krajským soudem dnes stanul osmačtyřicetiletý Rostislav Basler obžalovaný z loňské brutální vraždy cyklistky...
3.2.2021
Poprvé za téměř 40 let trvající tradice musejí letos pořadatelé zrušit masopustní akce ve Velké...
1.2.2021
Pokutu devět tisíc korun dostal od olomouckého magistrátu provozovatel restaurace U Ervina v Hlubočkách u...
Reklama