Olomoucká zoo se těší rekordní návštěvností. Turisty láká na pár lehvartů či pandy červené

11.1.2022
Redakce

Branami zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce loni prošlo 367.248 návštěvníků, o 73.791 více než v roce 2020. Loňská návštěvnost byla navzdory téměř čtyřměsíčnímu uzavření zoo, které si vynutila epidemie koronaviru, nejvyšší za posledních deset let, sdělila mluvčí zoologické zahrady Iveta Gronská. Předloni návštěvnost zoo klesla o 54.752 lidí na 293.457 lidí.

Zoo na Svatém Kopečku byla v roce 2021 kvůli nařízení vlády uzavřená od 1. ledna do 12. dubna. Návštěvnost poté výrazně vzrostla hlavně v letních měsících, jelikož spousta lidí podle Gronské trávila dovolenou v Česku a vyhledávala zajímavé turistické cíle v jiných krajích. Návštěvnost tak byla výrazně vyšší nejen o víkendech, ale i v pracovních dnech.

Na ploše 42 hektarů zoo chová 1621 zvířat ve 392 druzích. Zvířata loni spořádala krmivo za 6,86 milionu korun, náklady byly meziročně o zhruba 420.000 korun vyšší. V loňském roce se ve svatokopecké zoo narodilo 270 mláďat. „Mezi významné odchovy můžeme nepochybně zařadit zdařilý odchov lvíčka zlatého, kozorožce kavkazského, kaloně Rodriguezského, zoborožce kaferského, zubra evropského, lemura katy či medojeda kapského,“ podotkla Gronská.

Do zoo na Svatém Kopečku v roce 2021 přivezli nový pár levhartů mandžuských a dva samce pandy červené. „Ta se v zoo objevila vůbec poprvé, stejně jako nově přicestovalí velbloudi jednohrbí,“ řekla Gronská.

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku má otevřeno celoročně a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Zřizovatelem zoo je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Loni na něj přispěl 33 miliony korun. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá zhruba půlku částky potřebné na provoz.

zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte