Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) požádal vládu o další prodloužení stavu nebezpečí v záplavami postižených oblastech Jesenicka a Šumperska, aby tam dál bylo možné rychleji likvidovat povodňové škody. Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Bývalý hejtman Josef Suchánek (STAN) poté požádal vládu o prodloužení krizového opatření na Jesenicku a Šumpersku do 12. listopadu. Okleštěk žádá další měsíc navíc, stav nebezpečí by tedy měl v obou horských okresech platit do 12. prosince. Po jednání krizového štábu to ve středu sdělil Okleštěk.
Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být vyhlášeny v reakci na mimořádné situace. Při stavu nebezpečí získává vedení kraje zvláštní pravomoci, například pravomoc ukládat pracovní povinnost, rozhodovat o pracovní výpomoci nebo možnost poskytnutí věcného prostředku pro řešení krizové situace. Závažnějšími krizovými stavy jsou nouzový stav, ohrožení státu a válečný stav.
O prodloužení stavu nebezpečí podle Oklešťka požádaly samosprávy v Jeseníku a Šumperku i energetické firmy, jelikož mohou rychleji likvidovat záplavové škody. Lidé po povodních zůstali mnohde bez elektřiny a pitné vody, povodně vyřadily z provozu 278 kilometrů plynovodního potrubí. „Důvodem žádosti je řešení rozsáhlých následků povodní ze září letošního roku. V nejvíce postižených lokalitách stále nejsou obnoveny základní prvky infrastruktury, často fungují pouze provizorně,“ uvedl Okleštěk.
Ministr zemědělství a šéf koaličních lidovců Marek Výborný při příchodu na středeční zasedání kabinetu řekl, že nevidí důvod, proč by vláda neměla žádosti vyhovět. „Nesmí to být v rámci celého kraje, což už není. Pokud jsou tam důvody pro prodloužení, jako člen vlády budu určitě pro,“ uvedl. Doplnil, že stav nebezpečí umožňuje například nasazení armády, což se ukazuje jako podstatné.
Stav nebezpečí umožňuje například rychlejší a efektivnější odstraňování povodňových škod, pružnější obnovu poškozené infrastruktury nejen v oblasti zásobování plynem a elektřinou, ale i vodovodů a kanalizací. Jednodušší bude využití armády a její techniky, vyčištění obcí od povodňového odpadu a naplavenin a obnova silničního a vodního hospodářství.
V Olomouckém kraji zasáhly povodně kromě Jesenicka také část Šumperska a Olomoucka, nicméně na Jesenicku způsobily katastrofální škody. Zasáhly rozsáhlý pás kolem řeky Bělé od Bělé pod Pradědem přes Jeseník, Českou Ves, Mikulovice a Písečnou a také obce kolem toků Vidnávka a Staříč. Záplavy poničily infrastrukturu včetně silnic a mostů. Oprava si vyžádá několik miliard korun. Záplavy mají v kraji zatím dvě oběti, po dalších dvou lidech se stále pátrá.
Zdroj: ČTK