• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Olomoučtí celníci zajistili dvojnásobné množství nelegálního alkoholu

  23.2.2024
  Simona Knotková

  Až dvojnásobný počet zjištěných případů nelegálního alkoholu i vyšší počet zajištěných nelegálních hazardních zařízení zaznamenali v meziročním srovnání celníci v Olomouckém kraji.

  Za loňský rok odvedli do státního rozpočtu částku 2,53 miliardy korun vybranou na cle, spotřebních daních a dalších poplatcích. Jen na spotřební dani z lihu vybrali 1,533 miliardy korun, o rok dříve to bylo 1,415 miliardy, řekl mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz. Naopak daň z piva přinesla loni 170,8 milionu korun, což je o deset milionů méně než v roce 2022.

  V souvislosti se spotřební daní zaznamenaly loni hlídky celníků v kraji zvýšený výskyt nelegálního alkoholu. „Přesněji se jednalo o 39 zjištění, v rámci kterých bylo zajištěno téměř 28 000 litrů. Jedná se o líh zajištěný na pozemních komunikacích, ale i v provozovnách. V roce 2022 šlo o 15 zjištění výskytu nelegálního alkoholu se zajištěním 1050 litrů lihu,“ uvedl mluvčí. Například v květnu odhalili celníci téměř 12 000 litrů nezdaněného alkoholu v kamionu řidiče z Běloruska, kterého zastavili při běžné kontrole na D35 ve směru na Ostravu. Předběžný daňový únik tehdy vyčíslili na více než dva miliony korun.

  Loni olomoučtí celníci zaznamenali také zvýšený výskyt záchytů při kontrolách nelegálního hazardu. „Konkrétně bylo zajištěno 46 nelegálních zařízení, v předchozím roce se jednalo o 31 kusů. Za provozování nelegálních hazardních her byly uděleny pokuty v celkové výši 5,9 milionu korun,“ uvedl Kubenz.

  Zvýšil se i počet řidičů, které celníci v minulém roce přistihli na zpoplatněných komunikacích bez uhrazeného mýtného či elektronické dálniční známky. Loni to bylo 5090 řidičů, u dálničních známek registrují 3197 přestupků. „Oproti roku 2022 se tak jedná o nárůst o více než 1000 přestupků. Celkem celníci za porušení obou druhů časového zpoplatnění uložili pokuty přesahující 7,5 milionu korun,“ uvedl mluvčí.

  Olomoucký celní úřad loni podle Kubenze projednal v celním řízení 26 975 případů dovozu a 42.357 případů vývozu. Celkově v této agendě vybral clo ve výši 343 milionů korun, loni to bylo podle statistik celníků 531 milionů korun.

  Celní správa ČR daně subjektům však rovněž vrací, jde o systém takzvaných vratek spotřebních daní, které si uplatňují zpravidla subjekty, využívající minerální oleje zejména pro zemědělskou prvovýrobu, hospodaření v lese či výrobu tepla. „V roce 2023 bylo daňovým subjektům v Olomouckém kraji na základě žádosti vráceno 164,9 milionu korun. Zejména vratky spjaté s výrobou tepla přinesly subjektům v Olomouckém kraji loni zpět rekordních 67 milionů korun – v roce 2022 se jednalo o 37 milionů korun,“ dodal Kubenz.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte