• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Opava chystá novou koncepci veřejného osvětlení

  19.3.2023
  Doris Drienová

  Opavský magistrát si nechal vypracovat koncepci veřejného osvětlení. Její cílem bude modernizovat použité technologie a také snížit náklady města na elektřinu. Moderní veřejné osvětlení by Opava měla mít do sedmi let, řekl mluvčí města Roman Konečný. První opatření město podle něj přijme ještě letos. V dalších letech bude pokračovat v dalších lokalitách.

  Podle Konečného má chystaná koncepce dva hlavní důvody. „Především se jedná o stanovení a ujasnění požadavků na moderní osvětlení veřejných prostor města s ohledem na funkčnost systému a na investice spojené s jeho provozem. Druhou je pak získání konkrétních podkladů k žádostem o dotační tituly,“ uvedl Konečný.

  Vedení města předpokládá, že jen za elektřinu radnice a její městské organizace zaplatí v letošním roce 150 milionů korun. V roce 2021 to bylo o dvě třetiny méně, loni pak okolo 75 milionů korun. Celková spotřeba elektřiny na veřejné osvětlení v Opavě činí přibližně jednu čtvrtinu celkové spotřeby.

  Náměstek primátora Vladimír Schreier (ANO) uvedl, že z pohledu energetické náročnosti je právě veřejné osvětlení jednou z nejvyšších položek v rozpočtu Opavy. „A to chceme změnit. Koncepci považujeme za strategicky důležitý dokument, který slouží nejen městu pro rozhodování o výstavbě a rekonstrukci veřejného osvětlení, ale i projektantům jako vodítko při tvoření návrhu a stavebníkům a developerům pro zajištění požadavků města,“ řekl.

  Generel veřejného osvětlení rozdělí jednotlivé komunikace, pěší zóny, chodníky, cyklistické stezky a veřejná prostranství ve městě do příslušných tříd a určí požadavky na osvětlení daného místa podle platných norem. „Na jeho základě se pak dá snadněji vytvořit plán optimalizace s ohledem na požadované aspekty, tedy na dostatek světla a současně snížení světelného smogu, na jeho ekonomickou náročnost a také na dlouhodobé řešení bez potřeby dalších větších finančních či systémových zásahů,“ dodal Schreier.

  Technický stav veřejného osvětlení v Opavě podle něj navíc již neodpovídá parametrům dnešní doby. Jeho kabelové vedení a sloupy jsou na většině území z minulého století a je zde použito převážně sodíkových výbojek, jejichž svítivost, a tedy i spotřebu lze regulovat jen velmi omezeně.

  Opavský magistrát chce v budoucnu významně investovat do výstavby fotovoltaických elektráren. V nejbližších čtyřech letech to může být až 200 milionů korun. Radnice předpokládá, že vybudováním elektráren bude moct město každý rok ušetřit desítky milionů korun. Část peněz chce Opava na projekty použít z vlastních zdrojů, zbytek z dotačních titulů.

  Pracovníci města vytipovali 47 objektů, na kterých by panely mohly být nainstalovány. Jde například o nový parkovací dům u železniční stanice, jehož střecha se využívá i k zachycování dešťové vody, některé školy mimo historické centrum či budovy v areálu Městského dopravního podniku Opava v Kylešovicích, technické služby nebo budovy magistrátu v Krnovské ulici.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte