• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Opava má šanci získat titul Historické město roku, o své památky podle primátora pečlivě pečuje

  1.4.2024
  Doris Drienová

  Opavský primátor Tomáš Navrátil (ANO) je přesvědčený o tom, že Opava má na to zvítězit letos v celostátní soutěži Historické město roku. A to hlavně díky péči o památky. Město nyní pracuje například na rekonstrukci zchátralého obchodního domu Breda, připravuje i opravu Švédské kaple, která byla založena v roce 1394.

  Opava už zvítězila v krajském kole a ve finále se o titul utká 18. dubna s dalšími 13 městy. Mezi nimi je i městská část Praha 1 či Uherské Hradiště.

  „Z vítězství Opavy v krajské soutěži historické město roku našeho kraje mám obrovskou radost. Na jednu stranu je to pro nás velké vyznamenání, na stranu druhou závazek starat se o naše kulturní a architektonické bohatství tak, aby se jimi mohly kochat i další generace,“ řekl.

  Dodal, že v současné době opavská radnice nechává opravovat velmi významné památky. „Jde například o OD Breda a Knihovnu Petra Bezruče, kde dříve sídlila Obchodní a Živnostenská komora. Také připravujeme opravu další národní kulturní památky – Švédské kaple,“ řekl. Opava se podle něj o své památky umí starat. „Nyní také opravujeme parkoviště na ulici Masařská, kde položíme žulové kostky, protože se jedná o městskou památkovou zónu. Proto věřím, že můžeme ve finále uspět. Šanci určitě máme,“ řekl.

  Letos navíc město slaví 800. výročí od získání městských práv. Nejvíce památkových objektů je v Opavě soustředěno v městské památkové zóně. V ní jsou rozsáhlé klášterní areály, významné kostely, šlechtické paláce, městské domy i veřejné budovy, banky, divadlo i technická památka, kterou je měnírna elektrického proudu. Mezi nejstarší objekty patří konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie na Rybím Trhu, jejíž rekonstrukce v letošním roce skončila obnovou interiéru a jednotlivých kaplí.

  Významným kulturním areálem je i dominikánský klášter s kostelem svatého Václava, ve kterém se konají koncerty, plesy, výstavy a jiná kulturní vystoupení. Na opačné straně památkové zóny je minoritský klášter.

  V roce 2022 město koupilo za bezmála 40 milionů korun bývalý obchodní dům Breda, který je významnou prvorepublikovou stavbou Leopolda Bauera. Loni začalo s jeho opravou. Celková rekonstrukce se připravuje. Nové využití budovy má vzejít z architektonické soutěže.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte