• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Opravy a modernizace krajských škol spolknou přes půl miliardy korun

  17.8.2022
  Táňa Pikartová

  Střední školy Kraje Vysočina prochází o prázdninách plánovanými opravami. Kromě malování, generálních úklidů, drobných úprav a revizí jde o náročné výměny střech, elektroinstalací, odpadů nebo opravy fasád.

   „V letošním roce má Kraj Vysočina na celoroční investice, opravy, modernizace, ale i projektovou přípravu nových akcí ve školství narozpočtováno 524 miliónů korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

  „Takovými projekty jsou například generální oprava domova mládeže při Střední průmyslové škole Třebíč nebo domova mládeže SOŠ, SOU a ZŠ Třešť. V těchto případech je vždy nutné stavby etapizovat,“ upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala a dodává, že v případě Třeště se jedná o modernizaci prvních čtyřiadvacti pokojů z celkových téměř dvou set, které se původně zařizovaly v roce 1985. „Jde čistě o interiérovou opravu, vyměníme podlahy, sanitární zařízení, dlažby na společných chodbách, osvětlení, vymalujeme. Nový nábytek vyrobí učni oboru truhlář. Následovat bude postupně modernizace dalších pater objektu,“ popisuje Jan Břížďala.

  Kraj Vysočina dokončuje novostavbu svářečské školy a dílen na Školní ulici pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní Jihlava, zároveň finišují přípravy na zahájení oprav ručních dílen, které provozuje tatáž škola na jihlavské Polenské ulici. Nově budou moci zahájit výuku i v gastrostudiu na Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě.

  Střední škola stavební Třebíč bude mít už v září nově opravenou tělocvičnu a nádvoří, což vyšlo skoro na třicet milionů korun. miliónů korun, v novém budou cvičit i na třebíčském gymnáziu. Tamní obchodní akademie a hotelová škola otevře rekonstruované kadeřnictví a na střední škole v Moravských Budějovicích kraj dokončil dvouletou rekonstrukci střechy. Následovat bude připravená generální rekonstrukce domova mládeže za předpokládaných patnáct miliónů korun.

  Jednou z největších krajských investičních akcí ve školství je výstavba nové tělocvičny pro VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. Novostavbu za cca 140 miliónů korun budou moci žáci i veřejnost města využívat už v druhé polovině příštího roku. Intenzivně se pracuje také na rekonstrukci kanalizace a dílen pro Hotelovou školu Světlá a SOŠ řemesel ve Velkém Meziříčí. Také VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem se připravuje na výměnu oken, která je v plánu během příštího roku.

     Nepřehlédněte