• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Organizátoři přesunuli na leden závěrečný koncert Lípy Musicy

  26.11.2020
  Veronika Pincová

  Závěrečný koncert letošního 19. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica museli organizátoři kvůli koronavirové pandemii už podruhé přesunout. Hudba stříbrného plátna měla původně divadlem v Novém Boru znít ve svátek 28. října, kvůli covidovým omezením ho pořadatelé přesunuli na 6. prosince. Ani v tomto termínu se ale za současných podmínek nemůže uskutečnit, posunuli ho proto na sobotu 16. ledna 2021.

  Závěrečný koncert Lípy Musicy nabídne hity české i světové filmové hudby v podání Komorní filharmonie Pardubice pod taktovkou specialisty na filmovou hudbu – dirigenta, klavíristy a skladatele Jana Kučery. „Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti, doprodej zbývajících probíhá na webových stránkách festivalu. V případě, že by situace v lednu byla nepříznivá, dalším náhradním termínem je úterý 20. dubna 2021,“ doplnila mluvčí festivalu Lucie Johanovská.

  Festival Lípa Musica začínal v roce 2000 jako přehlídka duchovní hudby s pěti koncerty, postupně se rozšířil i do sousedních regionů. V posledních letech je na programu pravidelně kolem dvaceti akcí. Koncerty se tradičně konají nejen v Libereckém, ale i v Ústeckém kraji a také v Sasku. Kvůli koronavirové pandemii museli ale při letošním 19. ročníku organizátoři německou část zrušit a program několikrát měnili.

  Zahájení letošního ročníku mělo být původně v režii proslulého souboru hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata. Koronavirus ale donutil pořadatele zcela změnit dramaturgii. V Liberci tak na zahajovacím koncertu zaznělo Händelovo oratorium Mesiáš v podání Collegia 1704 a českých pěvců. Třeba recitál Josefa Špačka v Oblastní galerii v Liberci byl pouze on-line na internetu. Zcela zrušit museli organizátoři koncert Jurkovičovy ukolébavky 19. října na zámku v Doksech.

  V pondělí zahájili pořadatelé prodej vstupenek na zahajovací koncert jubilejního 20. ročníku. V programu Dvořák Gala se představí cellistka Michaela Fukačová, kterou doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

  vera/čtk  Nepřehlédněte