• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Ornitologové v úžasu: Povodňová jezera na Moravě přilákala tisíce vzácných ptáků

    19.10.2024

    Střední Morava se proměnila v ráj pro vodní ptactvo. Povodně zde vytvořily rozsáhlá jezera, která přilákala tisíce opeřenců včetně vzácných druhů. Ornitologové neskrývají nadšení z tohoto mimořádného jevu.

    Nedávné povodně na střední Moravě zanechaly po sobě neobvyklý jev – rozsáhlá polní jezera, která se stala dočasným domovem pro tisíce vodních ptáků. Tato přírodní anomálie přitáhla pozornost ornitologů, kteří zde pozorují nevídané množství vzácných druhů.

    Největší z těchto jezer se rozprostírá mezi Kojetínem a Bezměrovem. S délkou téměř dva kilometry a šířkou půl kilometru poskytuje útočiště desítkám labutí a stovkám kachen různých druhů. Mezi nimi vynikají ostralky štíhlé a hvízdáci euroasijští.

    Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku popisuje, že se zde zastavují i početná hejna racků. Kromě běžných druhů lze spatřit i vzácnější exempláře jako racky středomořské, žlutonohé či černohlavé.

    Podmáčená pole se stala lákadlem i pro severské bahňáky, kteří zde nacházejí bohatou potravu v podobě utopených žížal. Ornitologové zaznamenali výskyt jespáků obecných a bojovných, kulíků bledých a písečných. Zvláštní radost jim přineslo pozorování kolihy velké a břehouše rudého.

    Další významná polní jezera se vytvořila na Prostějovsku u Biskupic a na Olomoucku nedaleko Dubu nad Moravou a obce Skrbeň. Všechny tyto lokality leží v povodí řeky Moravy.

    Šafránek zdůrazňuje výjimečnost situace: „Takové záplavy naštěstí nejsou tak časté, ale když voda zaplaví pole, využíváme to k pozorování. Každý den zde nacházíme něco nového.“

    Pozoruhodné je, že některé druhy, které se zde obvykle vyskytují jen zřídka, se nyní objevují ve velkých počtech nebo setrvávají podstatně déle. Například kulíci bledí, kteří se zde běžně zastavují každoročně, tentokrát zůstali několik týdnů. Břehouš rudý, který se na střední Moravě objevuje jen jednou za pět let, zde strávil tři týdny.

    Ačkoli záplavy způsobily v regionu značné škody, především na severu Olomouckého kraje, pro ornitology představují jedinečnou příležitost k pozorování a studiu ptačích populací. Tato neobvyklá situace tak přináší cenné poznatky o chování a migraci vodních ptáků v době klimatických změn.

    Zdroj: ČTK



    Nepřehlédněte
    18.11.2024
    Olomoucký kraj

    Vlak usmrtil člověka na Olomoucku