V Přerově vyvrcholí v sobotu oslavy 500. výročí narození významného přerovského rodáka, humanisty, překladatele, literáta a biskupa Jednoty bratrské – Jana Blahoslava. Akcí s názvem Hledání Blahoslavova rodného domu, která se uskuteční na Horním náměstí, Muzeum Komenského zároveň připomene sté výročí od slavnostního odhalení pomníku Jana Blahoslava na Horním náměstí, který vytvořil významný grafik, sochař a architekt František Bílek, řekla historička a kurátorka muzea Helena Kovářová.
Akce se uskuteční v sobotu od 13:00 do 17:30, program zakončí pokus o novodobý živý obraz. Muzeum chystá řadu workshopů. V archeologické dílně se odborníci popíšou, jak vypadají kosti mamutů z Předmostí, o kterých Blahoslav psal, ve výtvarné dílně se zájemci zaměří na to, jaké brýle nosil Jan Blahoslav v 16. století, etnograficko-jazyková dílna se bude zabývat tím, co Blahoslav soudil o hanáckém nářečí, a výtvarná dílna se bude věnovat tomu, jak se zdobily knihy v ivančické tiskárně Jednoty bratrské, uvedla kurátorka.
Kromě stanovišť s aktivitami upozorňujícími na vztah Jana Blahoslava k rodnému městu se mohou návštěvníci těšit na koncert pěveckých sborů, na vyhlášení výsledků literární soutěže a na výstavu výtvarných prací studentů. „Pro oslavence připravujeme dort a zveme srdečně všechny malé i velké, aby nám přišli pomoci vytvořit dostatek svíček na jeho výzdobu,“ uvedla kurátorka. V závěru akce se podle ní uskuteční živý obraz na téma předávání dortu Janu Blahoslavovi u pomníku. „Zakončením pak bude ekumenická pobožnost, která připomene duchovní rozměr Blahoslavova odkazu,“ dodala Helena Kovářová.
Muzeum Komenského si pětisté výročí narození slavného přerovského rodáka připomíná již několik měsíců, v předvečer výročí jeho narození, tedy 19. února, otevřelo výstavu věnovanou Blahoslavovi. Expozice mapuje nejen jeho vztah k rodnému městu, ale i důležité mezníky v jeho životě. V druhé polovině dubna se v prostorách zámku otevřela také výstava muzejní sbírky českých slabikářů a pomůcek pro výuku čtení. Odkazuje na to, že Jan Blahoslav bývá někdy považován za autora prvního českého slabikáře, který vyšel v Prostějově roku 1547. Na konec května je v plánu ještě komentovaná procházka centrem Přerova po stopách Jana Blahoslava.
Zdroj: ČTK

















