Osm milionů korun stojí v průměru nový byt v Praze. Kde se jich postavilo nejvíc?

29.12.2018
Marcel Mihalik

Developeři využívají oproti dřívějšku více takzvané brownfieldy, kde staví nové byty. Analýza IPR uvádí, že bytová výstavba je v rámci hlavního města nejintenzivnější v místech bývalých významných průmyslových areálů na severovýchodě zejména ve Vysočanech a v Hloubětíně. Ve správních obvodech Praha 8, 9 a 18 bylo v září soustředěno 36 % nabídky nových bytů. „Nejvíce bytů vzniká v Letňanech, Modřanech a Vysočanech,“ doplnil ředitel IPR Ondřej Boháč.

„Karlák“ i „Kulaťák“ dostanou nový kabát

Přesto tyto byty nepokryjí poptávku. Letos v září bylo k dispozici 3 114 volných bytů, což představuje pouze čtvrtinu z celkového počtu 12 502 v analýze sledovaných jednotek, které budou zrealizovány do roku 2021. Praha a střední Čechy přitom bobtnají. Do září se sem přistěhovalo téměř 20 tisíc nových obyvatel a tento trend se v příštích letech zřejmě nezmění. Pro metropoli by bylo vhodnější, pokud by se podařilo nově příchozí obyvatele „ubytovat“ v rámci Prahy, nyní často najdou dostupné bydlení až ve středních Čechách a do města denně dojíždějí.

Petr Hlaváček, architekt a náměstek primátora

Petr Hlaváček: V Praze chceme stavět tak, aby se na to lidé jezdili dívat, jako jezdí do Hamburku

„Praha je a vždy bude magnetem pro obyvatele z celé republiky a musí na to reagovat adekvátní bytovou výstavbou. Dostupnost bydlení musí být dlouhodobým cílem, jinak by se vzdělaní a kvalifikovaní lidé začali Praze vyhýbat a to nechceme připustit. Praha musí být úspěšná v soutěži o talenty v konkurenčním prostředí měst v našem středoevropském regionu,“ řekl k tomu náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09/Spojené síly pro Prahu).

Za hlavní příčiny vysoké poptávky po bytech lze považovat zejména hospodářský růst a příznivou situaci na pražském trhu práce, populační růst, dlouhodobě nízké úrokové sazby a v neposlední řadě silnou úroveň investiční poptávky, na kterou však strana nabídky nedokáže dostatečně reagovat.

O výstavbě a pozemcích bude rozhodovat majitel letňanského výstaviště

„Největším problémem Prahy v otázce dostupného bydlení je nedostatečná nabídka bytů. Ta je zapříčiněna především tím, že povolování staveb trvá mnoho let a v rámci územního a stavebního řízení nejsou dodržovány zákonné lhůty. Proto je naší okamžitou prioritou výrazné zrychlení povolování bytové výstavby. Podporujeme rychlou novelu stavebního zákona. Zároveň po vzoru Vídně, Mnichova a dalších světových metropolí připravujeme návrh, jak by velké stavby mohly být povolovány na úrovni hlavního města Prahy, čímž se zvýší i odborná kvalita rozhodování,“ uvedla radní pro oblast legislativy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová.

Nový byt v Praze v číslech:

Průměrná podlahová plocha je 80 m2.

Cena za metr čtvereční podlahové plochy je 97 216 Kč.

Cena nového bytu v průměru 7 877 859 Kč.Nepřehlédněte