• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Osm středoškoláků z Ústeckého kraje konstruuje robota pro celosvětovou soutěž v USA

  18.2.2024
  Doris Drienová

  Skupina osmi středoškoláků z Ústeckého kraje konstruuje robota, se kterým zamíří na celosvětovou soutěž FIRST do Chicaga v USA. Jde teprve o druhý tým v ČR, který se do soutěže zapojí.

  Na jejich cestu se podařilo od sponzorů vybrat 460.000 korun, další firma zajistí odbornou přepravu stroje vytvořeného studenty. Inovační centrum Ústeckého kraje (ICUK) chce, aby v Ústeckém kraji v příštím roce vzniklo hned několik týmů. Po regionálním kole by pak ten nejlepší jel reprezentovat kraj do Ameriky. Médiím to řekla projektová a marketingová manažerka ICUK Tamara Klein.

  Vznik týmu inicioval jeho kapitán, sedmnáctiletý gymnazista z Ústí nad Labem Václav Hudský. V Americe, kde byl na ročním studijním pobytu, se již podobné aktivity účastnil. Se svým otcem po příjezdu založil s pomocí inovačního centra a jeho ředitele Martina Maty robotický klub. Tatínek zemřel, do aktivit spojených s robotickým klubem je ale zapojená jeho sestra i maminka. Další členové týmu jsou podle Hudského známí a jejich kamarádi. Sedmnáctiletý žák Gymnázia dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem dodal, že lidé mohou držet palce od 27. do 30. března, kdy se soutěž koná. Konkurence je sice obrovská, studenti věří, že se dokážou dostat do finále v Houstonu.

  Kvůli tomu, aby se podařilo sehnat další členy týmu, Hudský mladší prezentoval před dětmi z různých škol podvozek, který skupině zároveň sloužil jako předloha. „Tenhle prototyp postavila rodina Hudských. Jejich syn se účastnil soutěže v Americe a převezl si tuhle skládačku z Ameriky a postavili to. Důvodem, proč to postavili, je, aby měli co prezentovat před dalšími studenty,“ ukazuje manažer vzdělávacích aktivit ICUK Daniel Trnka prototyp podvozku. Stejný podvozek i s dalšími součástkami mají už studenti hotový. Dokončit jim zbývá asi 20 procent, podotkl Trnka. Středoškoláci ještě chtějí robota naprogramovat, aby byl autonomní.

  Zatím je robot konstruovaný v podstatě jako autíčko na dálkové ovládání. Stroj dokáže sebrat kruh ze země a předat ho do mechanismu, který kruh umí vystřelit a vložit do otvoru, který je zhruba půl metru nad zemí. „Je to brané spíš jako maketa nebo model. Dalo by se to použít i klidně ve větším měřítku. V rámci řízení tam používají motory a regulátory,“ řekl mentor studentů Oldřich Beránek.

  Zpočátku pomáhala robotickému týmu ústecká Střední průmyslová škola Resslova, která týmu nabídla prostory ke stavbě robota. Nyní středoškoláci s rodiči a mentory docházejí do sdílené digitální dílny (DigiLab), která se otevřela dřív, než byl původní předpoklad. Jde o společný projekt inovačního centra, Ústeckého kraje a Fakulty strojního inženýrství Univerzity J. E. Purkyně. Kromě toho pomáhá robotickému klubu ještě Přírodovědecká fakulta, která stejně jako Fakulta strojního inženýrství poskytla studentům mentory.

  Významnou pomoc přinesli sponzoři, řekla Klein, která má shánění peněz na starost. Náklady na výstavbu robota nebo na letenky pro žáky podpořilo devět sponzorů. S financováním pomáhá také ICUK. Přispět může i veřejnost. Kontakty jsou uvedené na webových stránkách robotického týmu.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte