• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Osmička se chystá upravit spádové oblasti pro školáky v Karlíně

  19.9.2023
  Renata Říhová

  Radnice osmé městské části chce změnu spádových oblastí pro školáky na svém území tak, aby developerská výstavba na Rohanském nábřeží nebyla součástí přetížených základních a mateřských škol na Lyčkově náměstí a v ulici Petra Strozziho, ale nově Základní školy Palmovka v Libni. Cílem je zajistit dostatek míst.

  Změnu schválili radní Prahy 8, záměr musí schválit pražský magistrát. Radnice chce, aby změna platila od školního roku 2024-2025.

  „Ze školského obvodu ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí chceme vyjmout 8 ulic, ze školského obvodu ZŠ a MŠ Petra Strozziho 3 ulice. Jde o developerskou výstavbu severně od ulice Pobřežní. Všech 11 ulic pak včleníme do školského obvodu ZŠ Palmovka,“ vysvětlil místostarosta Prahy 8 pro školství Matěj Fichtner (ANO).

  Pro změnu spádových oblastí v Praze 8 je zapotřebí změnit platnou obecně závaznou vyhlášku hlavního města o školských obvodech základních škol. „V návaznosti na dubnové zápisy do 1. ročníků základních škol na školní rok 2023/2024 a v souvislosti s květnovým jednáním zastupitelstva jsme žádost o změnu obecně závazné vyhlášky odeslali hlavnímu městu,“ dodal Matěj Fichtner.

  Mezi ulice, které by po schválení vyhlášky nepatřily do spádové oblasti ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí, by patřily Breitfeldova, Karolinská, Kelsenova, Rohanské nábřeží, Rohanský ostrov, U Mlýnského kanálu, Za Karlínským přístavem a Zábranská. Do spádové oblasti ZŠ a MŠ Petra Strozziho by pak nepatřily Buriánkova, Růžodolská a Vitáčkova.

  Situaci na Lyčkově náměstí komplikuje výstavba na Rohanském ostrově. Tam má sice vzniknout nová škola, ale do té doby děti patří spádově do Karlína. Zastupitelé letos v květnu rozhodli, že radnice má jednat s magistrátem o rozšíření školy, ke které potřebuje dostavět dvě křídla. Na školu se letos přihlásilo 35 dětí nad její kapacitu. Škola chtěla děti, které přijme, losovat. Proti tomu se postavili rodiče a škola od toho nakonec ustoupila.

  Na Rohanském ostrově má v budoucnu vyrůst škola až pro tisícovku dětí. Jakmile bude dokončena, budou do ní chodit nejen děti z nové výstavby, ale radnice pravděpodobně opět změní spádovost.

  Praha 8 se letos, stejně jako další radnice, potýkala s nedostatkem míst ve školách. Městská část provozuje 18 mateřských, 15 základních a šest smíšených základních a mateřských škol.

  Podle Fichtnerova vyjádření na květnovém zasedání zastupitelů Praha 8 potřebuje pro školy, včetně stavby školy na Rohanském ostrově, 2,5 miliardy korun. „Ale spíš to bude více, a to se bavíme jen o základních školách,“ řekl tehdy. Zastupitelé se proto rozhodli vyzvat magistrát k jednání a zároveň ministerstvo školství, aby opět zřídilo dotační program pro hlavní město.

  Zdroj: MČ Praha 8, ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte