„Paní Bronislava (55) je drobná žena s velkým srdcem, životní silou a bohužel i záznamem v Rejstříku trestů. Na začátku byla touha pomoci dceři, na konci zpronevěřené peníze, podmíněný trest a těžké deprese. V těžké životní situaci se paní Bronislava ocitla poté, co se dcera, která se léčí se schizofrenií, odstěhovala. Ukázalo se, že neumí hospodařit s penězi,“ píše v tiskové zprávě Janouškovcová.
Těžké deprese, násilí
„Dcera si půjčovala, brala kreditní karty, neplatila sociální a zdravotní pojištění. Chvíli dělala a chvíli ne. Pak byla hospitalizovaná. No a já to za ní pořád platila, ale nikam to nevedlo,„ citovala paní Bronislavu, které přestal stačit plat a bála se svěřit manželovi, který bil ji i nemocnou dceru. Začala si půjčovat.
„Celá situace v ní vyvolala těžké deprese a přestala to zvládat. Protože se chtěla vyhnout exekuci, začala vystavovat fiktivní faktury na společenství vlastníků, kde dělala účetnictví. A peníze používala na splácení dluhů,“ uvedla Janouškovcová.
„Žila jsem v psychickém tlaku, nespala jsem, měla jsem deprese. Když to celé prasklo, tak jsem to neunesla,“ citovala paní Bronislavu, která se pokusila o sebevraždu. Teprve, když ji zavřeli na psychiatrickou kliniku, začala deprese léčit.
Za zpronevěru jí byl soudem uložen podmíněný trest 2,5 roku. „Část dluhů splatila paní Bronislava z prodeje bytu, zbytek jí strhávají z platu. I když měla třicetiletou praxi v administrativě, nalézt práci se jí nedařilo kvůli záznamu v Rejstříku trestů,“ popsala Janouškovcová.
„Nikdo mě nesoudil…“
Paní Bronislava se obrátila na RUBIKON Centrum, přes které se uplatnila na tréninkovém místě v organizaci Glopolis. „V RUBIKONU se mi líbil ten přístup, ta otevřenost. To, že mě nikdo nesoudil za to, co jsem udělala, důležité pro ně bylo, že chci začít znovu a upřímně se mi v tom snažili pomoct,“ citovala Janouškovcová paní Bronislavu, která si s dluhovou poradkyní vyřizuje oddlužení. Byla jednou ze sedmapadesáti žen, která získala práci v rámci projektu Dejme šanci ženám se záznamem právě organizace RUBIKON Centrum.
„Projekt ukázal, že ženy se záznamem v Rejstříku trestů jsou na trhu práce velmi zranitelnou skupinou. U méně kvalifikovaných pozic, na kterých je často směnný provoz, naráží ženy na nemožnost skloubit pracovní dobu s péčí o rodinu, u náročnějších pozic, byť mají adekvátní vzdělání i praxi, je pro zaměstnavatele zápis v Rejstříku trestů nepřekonatelnou překážkou,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí projektu Gabriela Hendlová.