Ostrava chce zmodernizovat okolí Hlavního nádraží. Hledá návrhy

7.1.2022
Redakce

Ostrava hledá odborný tým, který vytvoří urbanistický návrh okolí Hlavního nádraží. Město už vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracovatele návrhu. Odborný tým by měli tvořit architekti a dopravní specialisté. Zájemci mohou své nabídky podávat do konce ledna. Výběrová komise bude zohledňovat nejen kvalitu navrženého řešení, ale i kvalifikaci lidí pro odborný tým nebo navrženou cenu.

Hlavní nádraží Ostrava je důležitým dopravním uzlem a zároveň jednou z nejvýznamnějších vstupních bran do města. Jeho současný vzhled je ale neodpovídající, uvedla mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná. Město Ostrava v minulosti pracovalo s několika variantami řešení prostoru před nádražím. Poslední úvahy pracovaly s umístěním muzea dopravy a přesunem tramvajové smyčky. Z ekonomických i provozních důvodů nakonec ale město od tohoto záměru ustoupilo.

„Řešení Hlavního nádraží je tak trochu evergreen, nicméně to, na co jednotlivé návrhy a jejich zpracovatelé vždy narazili, bylo řešení tramvajové dopravy v území, bezbariérovost a smysluplné přestupní vazby. Pro současné zadání jsme využili veškeré získané zkušenosti a informace s cílem zajistit jeho realizovatelnost,“ uvedla investiční náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová.

Město chce, aby bylo nádraží vnímáno jako jeden z hlavních přestupních terminálů města, který bude součástí moderního veřejného prostoru. Zároveň se počítá i s místem pro případné muzeum dopravy. Projekt města by měl navazovat na připravovanou rekonstrukci železničního uzlu, která zahrnuje mimo jiné kompletní rekonstrukci kolejiště a přístupy k nástupištím. Po výstavbě vysokorychlostní trati do Ostravy navíc Hlavní nádraží bude jednou z klíčových zastávek.

„Město se po sérii jednání s představiteli Správy železnic dohodlo na variantě přístupu k nástupištím podchodem, které představují nejefektivnější propojení vlakových nástupišť, nástupišť pro MHD a plánovaného podzemního parkoviště. V tomto kontextu je potřeba zrekonstruovat i přednádraží, včetně dominantního zastřešení, které komplexně není předmětem stavby Správy železnic. Součástí řešení budou také pěší a cyklistické vazby na okolí,“ uvedla Pokorná. Město proto hledá zkušený projekční tým v čele s architektem urbanistou. Rada o výběru dodavatele urbanistického návrhu rozhodne v únoru.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte