• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ostrava v zimě nezapomíná na bezdomovce

  27.11.2023
  Simona Knotková

  Ostrava s příchodem chladného počasí spustí takzvaný zimní program, který má pomoci lidem bez přístřeší. V tomto období v zařízeních ve městě přibude pro bezdomovce dalších 60 židlí a 40 postelí, řekl Petr Havránek z ostravského magistrátu.

  „V zimním období se zájem o služby v azylových domech, noclehárnách, domovech se zvláštním režimem či nízkoprahových denních centrech zvyšuje. V rámci zimního programu proto kapacity navýšíme o dalších 40 lůžek a 60 židlí. Současně v zimě zintenzivňujeme terénní sociální práci, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do míst s větší koncentrací lidí bez přístřeší. Potřebným poradí, kde mohou přenocovat nebo dostat teplé jídlo či nápoje. Nikdo tak v Ostravě nemusí zůstat v mrazu na ulici,“ řekl náměstek primátora Zbyněk Pražák (Spolu).

  Zimní program zajišťuje město ve spolupráci s Armádou spásy ČR a Charitou Ostrava. Město ho podpoří částkou 400 000 korun. Aktuálně je v Ostravě 767 míst pro lidi bez přístřeší. V azylových domech je 433 míst, většinou jsou obsazené. Dále jsou to noclehárny se 110 místy a denní centra se stejnou kapacitou. Pomoc nabízí i domovy se zvláštním režimem s celkovým počtem 114 míst.

  „I přesto, že se v zimním období zájem o nabízené sociální služby zvyšuje, jsou v současné době kapacity zařízení dostačující vzhledem k tomu, že stále mnoho lidí bez přístřeší nemá o nabízené služby zájem,“ uvedl Havránek. Také ostravští strážníci se v zimě častěji zaměřují na kontrolu lokalit, kde se bezdomovci zdržují. „Na území města aktuálně strážníci evidují kolem 60 takovýchto lokalit s více než stovkou osob bez domova. Oproti předchozímu roku jsme nezaznamenali výrazný nárůst v těchto počtech,“ uvedl mluvčí Městské policie Ostrava Jindřich Machů.

  Potvrdil, že pokud venku nejsou velké mrazy, většina bezdomovců o informace o nabízené pomoci příliš nestojí. „Důvodem odmítnutí může být i fakt, že v místech určených pro přenocování jsou přesně stanovená pravidla. Navíc do ubytovacího zařízení nemohou být vpuštěni po požití alkoholu. Určitou roli hraje i skutečnost, jak dlouho je člověk na ulici. Další velkou překážkou mohou být i zvířata, která do ubytoven nesmějí a lidé bez přístřeší se jich odmítají mnohdy vzdát,“ doplnil Machů.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte