Ostravská univerzita má nového rektora

28.11.2022
Simona Knotková

Novým rektorem Ostravské univerzity (OU) by se měl stát Petr Kopecký z Katedry anglistiky a amerikanistiky Filozofické fakulty. V prvním kole volby o tom v pondělí rozhodl Akademický senát OU. Kopecký získal 23 hlasů z celkového počtu 38 senátorů, ke zvolení bylo potřeba minimálně 20 hlasů.

Nový rektor nahradí ve funkci Jana Latu, který stál v čele univerzity dvě po sobě jdoucí čtyřletá období, a znovu tak kandidovat nemohl. Akademický senát vybraného kandidáta navrhne prezidentu republiky ke jmenování do funkce.

O funkci rektora se ucházeli čtyři kandidáti. Kromě Kopeckého děkan Přírodovědecké fakulty Jan Hradecký, kterého podpořilo sedm senátorů, a dva prorektoři, a to prorektor pro studium a celoživotní vzdělávání Aleš Zářický a prorektor pro strategii a rozvoj Roman Hájek. Oba obdrželi shodně po čtyřech hlasech. Současnému rektorovi končí funkční období 28. února příštího roku, nový rektor by se tak funkce měl ujmout od počátku března. Univerzitu povede do roku 2027.

Nového rektora si před časem vybrala také Slezská univerzita v Opavě. Současného rektora Pavla Tuleju by měl vystřídat prorektor pro strategii a komunikaci Tomáš Gongol, který byl jediným kandidátem a akademický senát ho zvolil hned v prvním kole. Pro volbu obdržel čtyři nominace. VŠB – Technická univerzita Ostrava rektora volila už loni. Do čela univerzity se opět postavil Václav Snášel, který uspěl v prvním kole volby. Jeho funkční období trvá do roku 2025.

Na Ostravské univerzitě studuje každým rokem okolo 10.000 studentů. Součástí univerzity je šest fakult: Fakulta sociálních studií, Fakulta umění, Filozofická fakulta, Lékařská fakulta, Pedagogická fakulta a Přírodovědecká fakulta. Univerzita byla založena 28. září 1991, tehdy se třemi fakultami. V roce 2008 přibyla Fakulta sociálních studií a Fakulta umění, Lékařská fakulta byla založena v roce 2010.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte