Ostrovská radnice nemůže v době nouzového stavu uspořádat plánované referendum

30.11.2021
Roman Kořinek

Historicky první místní referendum se v Ostrově na Karlovarsku mělo konat 10. prosince. Obyvatelé města se měli vyjadřovat ke změně územního plánu, která se týká výšky průmyslové haly. Tu chce developerská společnost postavit v areálu bývalého závodu Škoda.

„Vzhledem k nouzovému stavu, který ode dne 26. listopadu 2021 vyhlásila vláda České republiky, se referendum, které se mělo konat v Ostrově dne 10. prosince 2021, v tomto termínu neuskuteční,“ uvedl vedoucí odboru kanceláře starosty města a vnitřních věcí Jiří Jiránek.

Ten dále citoval ustanovení § 5 odst. 2 zákona č.22/2004 Sb., o místním referendu, kde se uvádí, že se v takém případě přerušují lhůty a vyhlášená místní referenda se po dobu nouzového stavu nekonají.

„O novém termínu referenda rozhodne zastupitelstvo města tak, aby se konalo do 90 dnů od skončení nouzového stavu,“ dodal vedoucí kanceláře starosty.

Důvodem vyhlášení referenda je požadavek developerské firmy na změnu výšky jedné ze dvou průmyslových hal. Aktuálně je vydáno stavební a všechna další povolení na výšku haly patnáct metrů. Developerská firma by ale chtěla postavit halu vysokou dvaadvacet metrů, což je předmětem nesouhlasu některých obyvatel Ostrova. Proto se vedení města rozhodlo jít cestou referenda, jehož výsledek bude pro zastupitele závazný při dalším rozhodování.

Zdroj: vzNepřehlédněte