Osud ho připoutal na vozík. Přesto je Honza Tománek z Dobříšska Ironman

17.10.2021
Jan Štoll

Honzu Tománka v patnácti letech dopravní nehoda upoutala na invalidní vozík. Přesto je Tománek z Drhov na Dobříšsku násobný Mistr Světa v 70.3 Ironmanu. Poráží i nehendikepované sportovce.

Honza měl na letošní rok velké plány. Z USA chtěl přivézt hned dvě zlaté medaile. Mnoho času příprav, tvrdé tréninky i vynaložené finance ale vzali za své. Jeho žádost o povolení ke vstupu do USA byla kvůli covidu zamítnuta. Nevzdal se a titul Ironman obhájil v Rakousku.

„Celkový čas 10:49:08 hodiny je z mého pohledu úžasný! Nebyl to vůbec jednoduchý závod, ale vše vyšlo podle plánu i předpovědi počasí. V absolutním pořadí jsem dokončil na 354. místě z 1034 atletů, kteří dokončili. Ironman Klagenfurt je ikonickou sportovní akcí, na kterou se určitě vrátím,“ říká Honza Tománek. Tento závod představuje 3,8 kilometrů plavání, 180 kilometrů cyklistiky a 42,2 kilometrů běhu.

„Když jsem vinou covidových restrikcí nemohl odcestovat na mistrovství světa 70.3 Ironman World Championship St. George-Utah, snažil jsem se zajistit náhradní závodní program na září. Teprve týden před startem prestižního Ironman Klagenfurt bylo rozhodnuto o mé účasti,“ dodává Tománek, který závod dokončil mezi nejlepšími.

Pro hendikepované sportovce v něm nejsou žádné úlevy. Pouze jednotlivé části závodu projdou podle svých možností. „Asi nejhorší byly z mého pohledu úzké pasáže, ve kterých jsem mnohdy zůstal viset za „plazícím“ se běžcem, kterého nebylo možné předjet, ale tak to prostě někdy bývá,“ říká Tománek k cyklistické části.

Poslední kilometry byly krizové, závěr závodu si ale užíval. „Poslední dvě zatáčky do cíle a několik lidí přede mnou. Vždy je hezké, tedy alespoň pro mě, finišovat ve vyšší rychlosti a poslední metry dojet setrvačností, s rukou nad hlavou, a ne zůstat v zákrytu za něčím pozadím. Dostal jsem se před všechny dobíhající běžce a prožil ten nádherný pocit v cílové rovince. Ve sportu jsem toho už zažil mnoho, ale cílová rovinka na Ironman Klagenfurt patří k tomu nejlepšímu. Yes, I AM THE IRONMAN,“ popisuje Tománek, který už se připravuje na další závody.

zdroj:vz


Témata:

Nepřehlédněte