Pacienti nakažení koronavirem zabírají v Prostějovské nemocnici většinu lůžek intenzivní péče, hrozí jejich kompletní zaplnění

26.11.2021
Redakce

Nemocnice v Prostějově kvůli vysokému počtu hospitalizovaných pacientům nakažených koronavirem už takřka vyčerpala kapacitu lůžek intenzivní péče. „Jsme na hraně kapacity lůžek intenzivní péče a vzhledem k nepříliš optimistickému epidemickému vývoji nelze vyloučit, že se brzy zaplní,“ sdělil dnes Jiří Ševčík ze společnosti AGEL Středomoravská nemocniční, která provozuje nemocnice v Prostějově, Přerově a Šternberku. Vedení Nemocnice AGEL Prostějov požádalo o pomoc ambulantní zdravotníky a zároveň vyzvalo obyvatele, aby do nemocnice chodili jen v nejnutnějších případech.

Zdravotníci Nemocnice AGEL Prostějov se nyní starají o 82 hospitalizovaných pacientů s koronavirem. Deset lidí je ve vážném stavu, z toho osm jich vyžaduje podporu umělé plicní ventilace. Nakažených při tom v regionu stále přibývá rekordním tempem. Prostějovsko vykazuje nejhorší epidemickou situaci, za poslední týden tam bylo v přepočtu na 100.000 obyvatel potvrzeno 1898 nákaz koronavirem, což je nejvyšší hodnota v celé republice.

Nemocnice AGEL Prostějov podle jejího vedení patří z pohledu péče o covidové pacienty mezi nejvytíženější v zemi. „Musím vyzdvihnout mimořádné nasazení našich zdravotníků, kteří v tomto režimu jen s velmi krátkými přestávkami jedou téměř dva roky a pracovní neschopenky se nevyhýbají ani jim. Evidujeme jich více než 90. Proto se chci obrátit s prosbou na zdravotníky z okolních ambulancí, zda by nám pomohli v současné nelehké situaci,“ uvedl Ševčík.

Kvůli vysokému počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 už musela prostějovská nemocnice zrušit všechny plánované operace, ať už chirurgické, ortopedické, či gynekologické. Kromě infekčního oddělení je covidovým oddělením i oddělení traumatologie, interny a LDN. Podle Ševčíka nelze vyloučit, že bude nutné přistoupit k další reprofilaci lůžek.

„Z důvodu velkého počtu indikovaných pacientů jsme opět posílili nejen kapacitu odběrového místa, zdvojnásobili jsme počet výtěrů bezmála na 750 stěrů za den, ale také provoz laboratoří, aby laboranti mohli zpracovat a vyhodnotit velký počet PCR testů,“ uvedla hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov Marie Jouklová. V plném režimu je také očkování ve všech třech nemocnicích AGEL Středomoravské nemocniční. Jen v Prostějově zdravotníci podají za den vakcínu bezmála 300 lidem.

zdroj: jv/ctkNepřehlédněte