Padělatele chytili v Holešovicích. Specializoval se na dvoutisícovky

25.5.2022
Jan Štoll

Zatčením ukončila pražská kriminálka rozsáhlý případ padělání peněz. Padělatel měl vybavenou dílnu a ve svém se umu zdokonaloval. Komplici ho chránili jako hlavu mafie.

Na podzim roku 2020 bylo kriminálce jasné, že v Praze řádí padělatel. Prozradil ho zvýšený počet případů falešných bankovek s hodnotou dva tisíce korun. „Primárně byly bankovky používány k platbám za jízdy alternativními taxislužbami, za dovoz jídla, dokonce byly těmito padělky opakovaně placeny pokuty revizorům za černé jízdy. Vše samozřejmě na smyšlená jména a adresy,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.

Do oběhu se falešné peníze dostávaly i přes drogovou scénu, kde jimi bylo nejprve placeno za drogy, napálilo se několik dealerů. Pak se začaly podle informací policistů objevovat i u narkomanů, kteří je dostávali zadarmo při nákupu drog. „Jejich úkolem pak bylo tyto bankovky udávat do oběhu a při dalším nákupu drog odevzdat jednu třetinu jejich hodnoty zpátky. To již ale v originálních bankovkách,“ vysvětlil mluvčí.

Padělatele a jeho dílnu dohledali kriminalisté v jedné z kanceláří v Holešovicích. „Sedmatřicetiletý muž byl velmi opatrný, často dílnu stěhoval, a navíc při udávání peněz do oběhu spolupracoval s prostředníkem, aby k němu vedlo co nejméně stop,“ popsal Daněk strukturu gangu.

Padělatele kriminalisté zadrželi na konci března na parkovišti v Praze 5, o případu ale uvolnili informace až nyní. Následně u něj provedli mimo jiné prohlídku kanceláře, kde zajistili tiskárny, padělaných 700 kusů dvoutisícových bankovek, mobilní telefony a chemické látky. „Ty byly používány k úpravě papíru, ze kterého se padělky vyráběly, a jejich kvalita se postupem času zlepšovala. Padělatel se v čase vyvíjel a ve své práci se zlepšoval,“ dodal mluvčí.

Obvinění se k trestné činnosti přiznali a s kriminalisty spolupracují. Ve vazbě jsou v souvislosti s případem tři muži, hrozí jim až deset let vězení. Nešlo o žádné troškaře, za dobu jejich řádění evidovala Česká národní banka záchyt 1432 padělaných bankovek v nominální hodnotě 2000 korun.

sto


Témata:

Nepřehlédněte