• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Památky na Vysočině otevírají své brány

  20.4.2024
  Redakce

  Vysočina, to je krásná příroda, klid a odpočinek. Kromě toho tu najdete taky spoustu hradů, zámků, kostelů, vesnickou architekturu, tajuplná podzemí a místa spojená s židovskou historií.

  A taky tu najdete nejvíc památek UNESCO ze všech krajů u nás. S jarem se všechna tato místa probouzí a zahajují novou turistickou sezónu plnou zajímavých akcí.

  Telč – Moravské Benátky s renesančním klenotem

  Klenot moravské renesanční architektury, perla Vysočiny nebo renesanční skvost uprostřed Českomoravské vrchoviny. Tak je často označován Zámek Telč, který je od roku 1992 pod ochranou UNESCO. O dnešní podobu zámku se zasloužili italští mistři, které sem pozval v 16. století tehdejší majitel Zachariáš z Hradce. Právě z této doby pochází náročné, bohatě zdobené kazetové stropy ve Zlatém a Modrém sále. Dochovaly se ale také gotické klenby v původní části zámku. Okolo zámku se rozprostírá francouzská zahrada a rozsáhlý anglický park s oranžérií. Celý areál si můžete projít v rámci dvou prohlídkových tras. Ta první nabízí pohled do renesance spolu s autentickými dochovanými sály, ta druhá zase návštěvu obytných místností posledních majitelů Podstatských z Lichtenštejna. V bývalých hostinských pokojích dnes najdete Zámecké muzeum a podívat se můžete také do instalovaného depozitáře nebo do zámeckého podzemí. Děti si tu přijdou na své díky sezónním výstavám kostýmů a rekvizit, které se věnují pohádkám, jako Pyšná princezna nebo Sedmero krkavců. Každoročně se tu také pořádají hudební festivaly.

  Na seznamu UNESCO je zapsáno také historické jádro města, které nabízí kulisy jako z pohádky. Toho často využívají jak čeští, tak zahraniční filmaři, kteří tu natočili už více než 70 filmů a seriálů. Náměstí s malebnými domečky uzavírají dvě brány a obklopují ho tři rybníky. Na historické jádro navazuje památková zóna Starého města, najdete tu synagogu s židovským hřbitovem, bývalou jezuitskou kolej a můžete se podívat i do podzemí. Ty nejvýznamnější části si můžete projít díky několika značeným vycházkovým trasám. Záleží na vás, co vás nejvíc zajímá a kolik máte času.

  Žďár – Santiniho poutní kostel plný symboliky

  Jedním z nejfotogeničtějších míst na Vysočině je bezpochyby kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře. Tohle vrcholné dílo geniálního stavitele Jana Blažeje Santiniho-Aichela, které bylo v roce 1994 zařazeno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, najdete kousek od zámku ve Žďáru nad Sázavou. Tehdejší opat Václav Vejmula tu chtěl nechat vystavět poutní kostel zasvěcený Janu Nepomuckému, a tak si přizval na pomoc právě Santiniho. Jejich spoluprací tu vzniklo nadčasové dílo protkané symbolikou a prvky křesťanské kabaly. Kostel je postavený na půdorysu pěticípé hvězdy. A číslo pět se objevuje opakovaně i v dalších prvcích stavby – najdeme tu třeba pět vchodů, pět kaplí a pět oltářů. Od 1. dubna do 31. října můžete objevit všechny zajímavosti v rámci komentované prohlídky s průvodcem. Trasa, která je dlouhá asi 45 minut, vás provede od hlavní západní vstupní brány, přes bývalý hřbitov až do kostela sv. Jana Nepomuckého. Prohlídku doporučujeme předem rezervovat.

  Nezapomeňte se zastavit také na žďárském zámku. Historii bývalého cisterciáckého kláštera, která sahá až do 13. století, můžete objevit v rámci několika komentovaných prohlídek, nebo na vlastní pěst pomocí mobilního telefonu a aplikace. Přímo v areálu najdete několik dalších staveb se Santiniho rukopisem a také Muzeum nové generace, které je držitelem ocenění za nejkreativnější muzeum ve střední Evropě, a ve kterém vás jedinečné multimediální prvky doslova vtáhnou do děje.

  Třebíč – spojení křesťanské a židovské historie

  Třebíč je malebné město uprostřed podhůří Českomoravské vrchoviny. Jeho počátky jsou spjaty s významným benediktinským klášterem založeným moravskými přemyslovskými knížaty roku 1101. V první polovině 13. století byl dřevěný areál přestavěn na kamenný kostel. Ten byl později více než dvě století využíván ke světským účelům jako konírna, sýpka a varna piv. Dnešní podobu získala bazilika v 1. polovině 18. století, kdy byl kostel opraven a zasvěcen sv. Prokopovi. Díky své jedinečné architektuře je bazilika i areál bývalého benediktinského kláštera pod ochranou UNESCO. K nejcennějším částem patří románská krypta s gotickými prvky, s původní, více než osm století starou výdřevou klenby v polích mezi kamennými žebry.

  Už někdy v době přestavby kláštera sem začali přicházet první Židé. Ti tu během několika let vytvořili silnou komunitu, kterou tvořilo až 1600 obyvatel. První restrikce přišly v polovině 18. století, kdy se ze židovské čtvrti stalo ghetto, které se nemohlo rozšiřovat, a jeho obyvatelé se nemohli stěhovat nikam jinam. To se změnilo v polovině 19. století, kdy získali Židé rovnoprávnost, která trvala až do 2. světové války. Před tou jich žilo v Třebíči kolem tří set, po válce se jich vrátilo méně než dvacet. Domy tu ale zůstaly a dnes je třebíčská židovská čtvrť, která se rozkládá na více než čtyřech hektarech, jedinou kompletně dochovanou židovskou čtvrtí v Evropě a jedinou židovskou památkou UNESCO mimo území Izraele. Najdete tu všechno, co bylo potřeba – kupecké krámky, radnici, chudobinec nebo špitál. Skutečnými perlami židovské čtvrti jsou dvě synagogy. Součástí je také zachovalý Židovský hřbitov s přibližně 3 000 náhrobky a obřadní síní. Za zmínku stojí i Dům Seligmanna Bauera na takzvaném Španělovském pozemku. V přízemí se nachází hokynářství, vzadu je moderně vybavená kuchyň a první patro ukazuje bydlení židovské rodiny v meziválečném období. Celá čtvrť je volně přístupná. Pokud byste si ji chtěli projít s průvodcem, můžete si vybrat ze dvou okruhů. Objednat si prohlídku musíte ale alespoň dva dny dopředu. Kromě expozic najdete v historických budovách stylový whisky bar, kde můžete ochutnat všechny druhy místní whisky TREBITSCH, Kavárnu Vrátka s bramborovými pekáči, židovským cukrovím a domácím žitným chlebem, nebo košer víno v Kavárně u Židovské brány.

  Zdroj: Tisková zpráva  Nepřehlédněte