• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Památník ticha Bubny stále chátrá. I přesto nabízí několik výstav

  6.10.2020
  Anna Julie Řehořová

  Ačkoli se téměř všechny kulturní akce kvůli současné pandemické situaci ruší, tak i přesto se na začátku října zúčastnilo několik desítek lidí vernisáže podzimního cyklu výstav. Ty všechny jsou k vidění v podkroví nádražní budovy Památníku ticha Bubny. Tato budova se má snad již brzy proměnit v moderní výstavní prostory.

  Památník ticha je projekt revitalizace nádraží Bubny v moderní prostor, jenž poslouží ke stálým expozicím, vzdělávání, výstavám i jiným kulturním akcím. Nádraží Bubny sloužilo během druhé světové války jako místo, odkud se vypravovaly transporty s desetitisíci židovskými obyvateli z Prahy do ghett, vyhlazovacích a koncentračních táborů. Místo s takto pohnutou minulostí se má stát památníkem, který připomene složité dějiny, ale zároveň nabídne prostor pro diskusi.

  Prvním symbolickým krokem přestavby nádraží Bubny bylo odhalení sochy od Aleše Veselého v roce 2015. Tato sochá má nahrazovat klasický význam základního kamene a znázorňuje koleje mířící k nebi. Jde tedy o jakési očištění a oproštění od minulosti? Snaží se tím Praha toto místo omluvit? Protože právě paměť tohoto místa nese zásadní odkaz na současnost.

  Během podzimu bude v těchto místech k vidění hned několik výstav. V rámci staronového seriálu „Stigmatizovaná místa Evropy“ je zde představena fotografická kolekce „Latentních obrazů Terezína“. Další expozicí je třeba „Druhý život Vendulky V.“ K vidění jsou zde momentálně ale i komiksové příběhy „Společně v bublinách“.

  Současný stav tehdejších drážních bytů je však jen dalším signálem pro politiky, kteří stáli u rozhodnutí o revitalizaci tohoto místa, že tempem, jakým probíhá investiční řízení, se z budovy stane spíše ruina než památník. Na přestavbu nádraží v moderní památník má město povolení již nějakou dobu. Nabízí se tedy otázka, proč nádraží v Holešovicích zatím stále jen chátrá?  Nepřehlédněte