Památník ticha vystaví v Bruselu neznámé fotografie z terezínského ghetta

4.12.2022
Doris Drienová

Nikdy nespatřené fotografie z terezínského ghetta, které vystavil v říjnu Památník ticha v Praze pod názvem Album G. T., budou u příležitosti ukončení předsednictví České republiky v Radě EU vystaveny v budově Evropského parlamentu v Bruselu. Památník ticha usiluje tímto projektem nejen o připomínku těch, kdo se nevrátili z válečné katastrofy, ale směřuje jím i k posílení evropské diplomacie v oblastech kulturní paměti a kultury připomínání, za pořadatele výstavy informovala Martina Reková. Krátkodobou expozici zahájí 6. prosince v 18:00 europoslanec Alexandr Vondra a ředitel Památník ticha Pavel Štingl.

V Praze mohli návštěvníci vidět 41 nově objevených fotografií z ghetta Terezín nalezených v pozůstalosti bývalého redaktora Československého rozhlasu Milana Weinera v prostorách Památníku ticha na pražském nádraží Bubny. Jádrem výstavy Album G. T. bylo osm velkoformátových fotografií obyvatel tehdejšího ghetta, po jejichž identitě organizátoři výstavy ve spolupráci s řadou historiků, institucí i veřejností více než rok pátrali. Totožnost pěti z nich včetně jejich osobních příběhů se jim podařilo pro pražskou výstavu odhalit a zveřejnit.

Pro výstavu Album G. T. na půdě Evropského parlamentu organizátoři připravili putovní verzi expozice, která čítá 12 fotografií. Tato verze výstavy přejde pod Česká centra a zastupitelské úřady, které ji budou prezentovat v následujících dvou letech.

Ještě letos bude část z výstavy Album G. T., která neodcestovala do Bruselu, k vidění pro veřejnost zdarma, a to v neděli 18. prosince od 15:00 do 20:00 v budově pražského nádraží Bubny při prvním dni židovského svátku chanuka.

V roce 2023 chystá Památník ticha vystavit Album G. T. ve velkém rozsahu včetně dosud veřejnosti neodhalených identit zbylých tváří z fotografií, které se nyní dál zkoumají. Organizátoři stále doufají, že se podaří objasnit i totožnost autora či autorů, kteří před více než 80 lety stáli za hledáčkem fotoaparátu přímo v terezínském ghettě. Pro připravovanou rozsáhlou výstavu Památník ticha hledá prostory v Praze a plánuje také expozici v Památníku Terezín, kam se tak osobnosti a místa z dávných snímků, po více než 80 letech od svého zrodu, vrátí, uvedl Štingl.

Židovský osmidenní svátek světel chanuka v tomto roce potrvá od 18. do 26. prosince, a kryje se tak s křesťanskými vánočními svátky. Památník ticha před nádražní budovou letos rozsvítí chanukový svícen při setkání Světlo nové naděje, které začne v 18:00. Na pražském Nádraží bubny bude svíce zapálena počtvrté a naposledy, protože se na místě plánuje výstavba nové budovy Památníku ticha.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte