• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Papírové přihlášky jsou out. Na střední školy se děti hlásí elektronicky

  24.2.2024
  Simona Knotková

  Víc než 90 procent rodičů využilo v Olomouckém kraji možnost podat přihlášku na střední školu elektronicky prostřednictvím systému DiPSy. Tento počet ředitele škol překvapil, papírových přihlášek vkládají nyní do systému pouze minimum.

  Školy teď odstraňují chyby, jde především o dublované přihlášky i nesprávně vložené přílohy. Ředitelé škol systém zatím oceňují a to především kvůli tomu, že budou mít o uchazečích v polovině května hned jasno a odpadne jim obrovská administrativní zátěž kvůli odvoláním.

  Hlásit se na střední školu elektronicky je letos možné poprvé. Systém DiPSy se otevřel s téměř dvoudenním zpožděním, čelil napadením od hackerů a měl i výpadky. O den prodloužený termín pro podání přihlášek skončil ve středu o půlnoci.

  „Věřil jsem, že většina žáků podá přihlášky elektronicky. Skutečnost nezklamala. U nás bylo 91 procent přihlášek elektronických. Vkládáme tři desítky přihlášek, administrativně to zabere zhruba jeden pracovní den. Horším problémem je vkládání všech přihlášek do spisové služby. To je týden intenzivní práce,“ řekl ředitel Gymnázia Šumperk Milan Maceček. Škola nyní musí zkontrolovat možné chyby ve více než 330 přihláškách, potřebný přístup do systému DiPSy přitom získala teprve v polovině minulého týdne. „Řešíme špatně podané informace o známkách, chybějící doklady cizinců, špatně zvolené studijní obory, dublované přihlášky, stále nám tam visí i uchazeči, kteří vzali přihlášku zpět,“ uvedl ředitel. „Telefonujeme rodičům a žádáme doplnění či opravy. Do konce února to stihneme, navíc některé úkony můžeme dělat i v březnu,“ doplnil Maceček.

  Na olomoucké Gymnázium Hejčín doputovalo prostřednictvím DiPSy 98 procent přihlášek, stejně jako na Střední průmyslovou školu Přerov. „Pouze deset přihlášek bylo papírových. Kontrola přihlášek bude teprve probíhat, zatím je to duplicita přihlášek, což vyřešil Cermat,“ řekla ČTK ředitelka SPŠ Hana Vyhlídalová s poukazem na organizaci, která je za přípravu přijímacích zkoušek odpovědná.

  O příjemném překvapení mluví i Cyrilometodějské gymnázium v Prostějově, kam dorazilo přes elektronický systém 130 ze 135 přihlášek. Na Gymnáziu Čajkovského v Olomouci obdrželi 97 procent přihlášek čistě elektronicky, 99 procent jich bylo včetně hybridního systému. „Do systému musíme vložit 11 čistě papírových přihlášek, časově náročné vložení není,“ řekl ČTK ředitel školy Radek Čapka. Chybějící přílohy podle něj rodiče doručují fyzicky nebo e-mailem.

  Na Střední průmyslovou školu Hranice přišlo přes Dipsy 316 přihlášek, tedy 89 procent, z toho bylo 18 podáno hybridní formou. „Podíl přihlášek podaných elektronicky přes Dipsy mírně převýšil naše původní očekávání,“ uvedl ředitel školy Ivan Doležel. Škola vložila do systému 40 papírových přihlášek.

  Systém jako takový ředitelé oceňují, elektronizaci přijímaček požadovali již dlouho. Problém nevidí ani ve zveřejnění výsledků až v polovině května. „V minulých letech byla přijata na počátku května na školy jen polovina uchazečů, druhá půlka byla přijímána na odvolání až v druhé půli května, poslední z nich až na jeho konci. Den 15. květen je rozumný kompromis, navíc už bez další obrovské administrativní zátěže škol v podobě přijímání na odvolání,“ míní ředitel šumperského gymnázia Maceček. „Vzhledem k tomu, že v rámci letošního přijímacího řízení odpadnou kroky spojené s podáváním zápisových lístků, nemáme s termínem problém,“ doplnil také ředitel hejčínského gymnázia Karel Goš. Také podle ředitele SPŠ Hranice jde o adekvátní načasování, praxe ho ale prověří až letos.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte