Pardubické autobusy budou řídit silničáři. Kraj tak řeší personální krizi

22.6.2022
Redakce

Dopravci BusLine, který se v Pardubickém kraji potýká s nedostatkem řidičů a nemůže zajistit všechny spoje, pomohou krajští silničáři. Informoval o tom ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. Správa by mohla poskytnout až sedm řidičů. BusLine zajišťuje regionální dopravu na Svitavsku a Orlickoústecku, od pondělí 13. června se mu nedaří vypravit všechny spoje.

První silničář nastoupil do služby jako řidič autobusu dneska, druhý pak v pondělí. Oba pracují na cestmistrovství v Holicích, mají profesní řidičské průkazy. Budou jezdit mezi Chocní a Novými Hrady a Ústí nad Orlicí a Borohrádkem. „Profesní řidičák má u nás 26 lidí, vyřadili jsme ty, kteří seděli za volantem naposledy v autoškole. Na hledáčku zůstali ti, kteří si řízením autobusu přivydělávají, nebo mají na to kondici, těch nám zůstalo sedm,“ řekl Němec.

Podle něj by mohli řidiči vypomáhat až do konce srpna. Jezdit mají v oblastech Chocně, Letohradu, Jevíčka a Svitav. Silničáři budou mít dobré pracovní a mzdové podmínky. Pokud by mzda řidiče byla nižší, než měli cestáři dosud, zůstanou jim původní výdělky. Ve mzdě bude i motivační složka, patrně ve výši dvojnásobku čisté mzdy. „Zaplatit by se jim měly všechny cestovní výlohy, cesta i ubytování. Náklady budeme refundovat vůči BusLinu. Lidé dostali čas na rozmyšlenou. Řidič totiž nese trestněprávní odpovědnost, kdyby se někomu něco stalo,“ řekl Němec.

Pardubický kraj si objednává regionální autobusovou dopravu u soukromých firem. Smlouvu mají na deset let. Noví dopravci začali pro kraj jezdit od 12. července. BusLine měl podepsané pracovní smlouvy s řidiči, ale někteří nepřišli do práce a nastoupili u konkurence.

Cestující BusLinu od čtvrtka jezdí zdarma kvůli tomu, že dopravce nedodržuje smluvní podmínky s Pardubickým krajem. Hejtmanství pomohlo dopravci vyjednat řidiče jiných dopravců, aby se situace rychleji stabilizovala. V pondělí nevyjelo téměř 150 spojů, včera to bylo necelých devět desítek.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte