Pardubické centrum pro uprchlíky bude fungovat do konce června

14.6.2022
Redakce

Pardubické krajské asistenční centrum pro uprchlíky bude bez ohledu na situaci v Praze, ve které primátor Zdeněk Hřib (Piráti) trvá na uzavření centra k středeční noci, fungovat do konce června a provoz omezovat postupně. Po jednání s ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) to dnes řekl pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Hřibův přístup má Netolický za nesolidární. Před dvěma týdny hrozil, že pokud hlavní město asistenční centrum uzavře, Pardubice budou postupovat stejně. Dnes uvedl, že Hřibova slova vnímal jako gesto, které nebude naplněno. Od Rakušana dostal příslib, že v případě přílivu většího množství uprchlíků, vnitro pomůže s personálním posílením krajského centra v Pardubicích.

„Nechci dělat naschvály, hrát si na politiku. Domnívám se, že datové řady nám nedávají přesné informace, co se v území děje, kolik lidí, kde zůstává. Trvám na tom, že uzavírat centrum v hlavním městě je nesmysl, a považuji to za nekolegiální projev. Domníval jsem se, že je to jenom nějaké gesto, které není míněno vážně. Pokud je, tak je to smutná zpráva ohledně vzájemné solidarity,“ uvedl Netolický. Plánuje, že do konce školního roku bude krajské centrum v Pardubicích postupně omezovat provoz podle počtu nově příchozích, o prázdninách by pak podle něj mohlo centrum fungovat jen v úředních hodinách krajského úřadu dvakrát týdně. „Do konce měsíce to zvládneme,“ konstatoval k provozu v posledních dvou týdnech před letními prázdninami.

V Pardubickém kraji se od počátku válečného konfliktu na Ukrajině zaregistrovalo k pobytu v Česku 15 905 uprchlíků. Jejich denní počty byly vysoké především v prvních měsících. Nyní se průměrná denní vytíženost centra pohybuje dlouhodobě na hranici 40 až 60 osob. Podle ministerstva vnitra bylo k pondělku 13. červnu v regionu 16 017 osob s uděleným oprávněním v souvislosti s válkou na Ukrajině. Česko vydalo v pondělí lidem prchajícím před ruskou invazí na Ukrajinu 2541 víz dočasné ochrany. Je to o 850 více než minulý týden. Od počátku války na konci února dostalo v Česku dočasnou ochranu 373 823 Ukrajinců.

Praha zdůvodňuje uzavření asistenčního centra ve Vysočanech přeplněností metropole a nedostatečnými kapacitami. Na místě zůstane informační služba pro uprchlíky. Rakušan dnes dopoledne o dalším postupu jednal online s hejtmany. S Netolickým hovořil ještě před zahájením on-line schůzky, které se pardubický hejtman nemohl účastnit.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte