• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Pardubické letiště loni ještě prohloubilo ztráty

  9.7.2024
  Simona Knotková

  Provozovatel mezinárodního civilního letiště v Pardubicích, společnost East Bohemian Airport (EBA), skončil minulý rok ve ztrátě 41,4 milionu korun.

  Rok předtím činila ztráta 30,8 milionu korun. Snížily se i celkové tržby firmy, vyplývá z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Letiště bylo v zisku naposledy v roce 2014. Vlastníci firmy, jimiž jsou Pardubice a Pardubický kraj, před časem rozhodli o navýšení základního kapitálu.

  Tržby z prodeje výrobků a služeb vzrostly z 30,7 milionu korun v roce 2022 na 43,3 milionu korun v roce 2023. Oproti tomu se snížily tržby za prodej zboží z 60 milionů na 41 milionů korun. Provozní výsledek hospodaření skončil se ztrátou 31 milionů korun, rok předtím ztráta dosáhla téměř 34 milionů korun. V minusu byl i finanční výsledek hospodaření.

  EBA podle vedení společnosti vloni „úspěšně navázala na rozvoj letecké obchodní dopravy z posledních dvou let“. Záporný výsledek byl způsoben vysokými cenami energií, zdražením dodavatelských služeb a kurzovými ztrátami.

  Letiště vloni odbavilo 596 charterových letů společnosti Smartwings a 128 rotací pravidelné linky do Alicante provozované společností Ryanair. Na charterové lety do 13 destinací připadalo 99.302 cestujících, na linkové 22.815 pasažérů. Dalších 388 letů bylo z oblasti všeobecného letectví, pouhé tři lety činila nákladní cargo doprava, rok předtím jich bylo 67.

  Ve společnosti v roce 2023 pracovalo průměrně 36 zaměstnanců, o dva více než rok předtím. Firma také využívala zaškolené brigádníky.

  Civilní letiště v Pardubicích funguje od roku 1994. Společnost EBA vlastní ze dvou třetin město Pardubice, z jedné třetiny Pardubický kraj. Akcionáři musí provoz letiště dlouhodobě dotovat. Letos Pardubický kraj schválil zvýšení základního kapitálu společnosti o 6,8 milionu korun, částkou 13,2 milionu korun navýší svůj podíl také město Pardubice. Základní kapitál firmy tak vzroste o 20 milionů korun, společnost požadovala vyšší sumu.

  Pardubické letiště podle náměstka primátora Jana Hrabala (ANO) letos očekává rekordní rok. Pokud se naplní předpoklad všech charterů, terminál by mohl letos odbavit víc než 184 000 cestujících, což byl rekordní počet přepravených pasažérů z roku 2013. Vloni letiště odbavilo 123.119 cestujících. Nedávno začala společnost Ryanair provozovat novou linku Barcelona – Girona, pokračuje linka do Alicante.

  Společnost také plánuje dostavbu terminálu Jana Kašpara, který byl otevřen v roce 2018, měl by získat druhé nadzemní podlaží. Aby letiště získalo peníze na dostavbu, chce odprodat nepotřebné budovy původního terminálu. Náklady na výstavbu se v minulosti odhadovaly zhruba na 80 milionů korun bez DPH. Na letišti má také vzniknout soukromý hangár na opravu menších letadel.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte