• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Park v Přerově ožije uměním. Své práce tam vystaví žáci ZUŠ

  21.4.2024
  Simona Knotková

  Historický park Michalov, který letos slaví kulaté výročí, ale i parafráze děl světových i českých umělců se stanou hlavním tématem letošní výstavy absolventských prací žáků ZUŠ Bedřicha Kozánka, kterou každoročně hostí Galerie města Přerova.

  Svá díla od příštího týdne představí celkem 19 absolventů. Návštěvníci se kromě maleb, grafik či keramiky mohou těšit mezi originálními technikami i na litý akryl, sdělila vedoucí galerie Lada Galová. Vernisáž v zámeckém příkopu před galerií se uskuteční v úterý, výstava potrvá do 19. května.

  Výstavu galerie připravuje už po jedenácté. Výtvarný obor zdejší ZUŠ studuje 256 žáků, absolventská výstava výtvarného oboru letos představí práce 19 z nich. „Vystavené práce mapují různé etapy jeho tvorby. Někteří absolventi se profesně připravují ke studiu na střední nebo vysoké školy s výtvarným zaměřením, jiní tvoří pro radost a zábavu, kterou jim umění přináší. V expozici budou zastoupeny práce kresebné, malířské, keramické, prostorové a textilní,“ uvedla vedoucí výtvarného oboru Světlana Lašáková.

  Z jejího ateliéru představí práce devět žáků, společné téma se inspirovalo přírodou a krajinou a nese název Detaily kolem nás. „Prvotní inspirací byla skutečnost, že v tomto kalendářním roce oslaví městský park Michalov 120. výročí od svého založení. Poněvadž leží v těsném sousedství s naší školou, nabízelo se hledat inspiraci právě tam,“ uvedla Lašáková.

  Z ateliéru vyučující Lenky Fukalové absolvují letos čtyři žáci, s nimiž se věnovala technice litého akrylu. „Každý z mých letošních absolventů má k výstavě připraveno jedno plátno ztvárněné touto technikou. Cílem bylo vytvořit litý abstraktní barevný obraz v libovolné kombinaci barev a po zaschnutí jej dotvořit dle vlastní fantazie,“ vysvětlila práci s originální technikou Fukalová.

  Zadáním absolventských prací v ateliéru Radovana Pořízky bylo namalovat kopii významných světových nebo českých umělců a následně ztvárnit vlastní parafrázi k danému dílu. „Návštěvníci se mohou těšit na díla Julia Mařáka, Alfonse Muchy nebo Edvarda Munche. Jako technika byla zvolena olejomalba nebo akryl na plátno nebo akryl či temperová malba na papír,“ upřesnil Pořízka. Další práce na absolventskou výstavu všichni výtvarníci vybrali ze své nejlepší tvorby.

  Absolventská výstava výtvarného oboru je pro Galerii města Přerova nejtradičnějším podnikem v celoročním kalendáři akcí, přestavení mladých výtvarníků se těší také velké pozornosti veřejnosti.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte