• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Parkování v Ostravě usnadní nový parkovací dům, pojme 600 aut místo stávajících 77

  17.2.2024
  Doris Drienová

  Poblíž krajského úřadu v Ostravě začne stavba parkovacího domu s 600 místy. Objekt vznikne v místě stávajícího parkoviště pro 77 automobilů, dostavěn by měl být na konci příštího roku.

  Náklady na výstavbu budou 397 milionů korun bez DPH. Novinářům to v pátek sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

  Město projekt připravuje od roku 2018 i s ohledem na to, že bude zrušeno povrchového parkoviště v místě plánované stavby Černé kostky – Centra digitalizace, vědy a inovací. Nový parkovací dům bude mít dvě podzemní a osm nadzemních podlaží, která budou propojena výtahy a schodišti.

  Nosná konstrukce objektu je navržena z monolitického železobetonu s nepravidelným obrysem. „Parkovací dům je principiálně dlouhá rampa, po jejímž obvodu jsou kontinuálně rozmístěna parkovací stání. Tato rampa má vodorovná i šikmá stání ve sklonu, což dovoluje maximální využití prostor pro parkování a eliminaci provozních komunikací. Návštěvník se pohybuje po spirále a obsazování parkovacích míst je značně efektivní,“ uvedl náměstek primátora Břetislav Riger (Ostravak). Na střeše domu bude multifunkční hřiště s oplocením.

  Ve druhém podzemním podlaží bude kromě parkovacích míst také prostor pro provozní a sociální zázemí, skladové prostory nebo retenční nádrž. Součástí parkovacího domu budou i nabíječky pro elektromobily nebo 20 cykloboxů pro uschování jízdních kol nebo koloběžek. Tři z cykloboxů budou mít nabíječku pro elektrokola.

  Architektonickou soutěž na novostavbu parkovacího domu vyhlásilo město v roce 2019, vyhrála ji ostravská společnost PROJEKTSTUDIO EUCZ. „Otázkou vhodných parkovacích míst se zabýváme kontinuálně. Pravděpodobně v dubnu bude dokončen sedmipatrový multifunkční parkovací dům u Městské nemocnice Ostrava, který nabídne 465 parkovacích míst a jehož výstavba si vyžádala náklady 487 milionů korun. Původní kapacita parkoviště se zvýší na čtyřnásobek,“ doplnil Riger.

  V loňském roce byl dokončen parkovací dům u zoologické zahrady se 195 místy. Řidiči mohou využívat také parkoviště pod budovou Ostravské univerzity na Černé louce s kapacitou 155 míst a pokračuje také výstavba druhého parkovacího objektu u Domu kultury Poklad. V prvním řidiči parkují od roku 2022.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte